Световните реакции след срещата между Тръмп и Ким

Световните реакции след срещата между Тръмп и Ким

Южнокорейският президент Мун Дже-ин приветства съвместното изявление от Сингапур като "историческо събитие", предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Споразумението от 12 юни ще остане в световната история като събитие, сложило край на Студената война", заяви Мун Дже-ин след срещата между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

Той похвали Ким и Тръмп за "тяхната смелост и решимост" и обеща да напише "нова история" със Северна Корея. "Обръщайки страницата на мрачното минало на войни и конфликти, ние ще напишем нова глава на мир и сътрудничество", посочва южнокорейският президент в изявление, разпространено от кабинета му.

Bърховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини пък заяви, че днешната среща между ръководителите на САЩ и Северна Корея потвърждава убедеността на Европа, че дипломацията е единственият път към постигането на траен мир на Корейския полуостров.

Пътят на дипломацията често е изпълнен с предизвикателства, но винаги завършва с отплата. Срещата в Сингапур е изключително важна и необходима стъпка за надграждането на постиженията от диалога между Северна и Южна Корея, за които помогна прозорливостта и решимостта на южнокорейския президент Мун Дже-ин, добавя тя.

По нейните думи крайната цел, споделена от цялата международна общност, е пълното и необратимо премахване на ядреното оръжие от Корейския полуостров. Могерини отбелязва, че подписаното днес между Вашингтон и Пхенян съвместно изявление е ясен знак, че тази цел е постижима.

ЕС, като ярък защитник на неразпространението на ядрено оръжие, включително на ролята на Международната агенция за атомна енергия, остава в готовност да улесни предстоящите преговори. ЕС е готов да подкрепи и други стъпки за изграждането на доверие, за постигането на дълготраен мир и напредък на Корейския полуостров, освободен от ядрени оръжия, добавя Могерини.

Говорител на китайското външно министерство заяви днес, че Пекин "приветства и подкрепя" преговорите между севернокорейския лидер Ким Чен-ун и американския президент Доналд Тръмп за постигане на консенсус по ядреното разоръжаване и създаване на механизъм за мир, съобщи Асошиейтед прес.

Пред репортери в китайската столица говорителят Гън Шуан каза, че санкциите, наложени от Съвета за сигурност на Северна Корея, може да бъдат временно преустановени или отменени в зависимост от действията на Пхенян, предаде БТА.

"Китай последователно се придържа към позицията, че санкциите не са самоцелни. Действията на Съвета за сигурност трябва да подкрепят и да съответстват на настоящите дипломатически преговори за постигане на ядрено разоръжаване на Корейския полуостров и да поощряват намирането на политическо решение за полуострова", допълни Гън Шуан.

Говорител на иранското правителство предупреди Северна Корея, че американският президент Доналд Тръмп може да анулира всяко споразумение по ядрените въпроси, което постигне с нея, предаде Асошиейтед прес.

"Имаме си работа с човек, който оттегля подписа си, докато е в чужбина", каза Мохамад Нобахт, цитиран от иранската агенция Фарс.

Това бе първият коментар на ирански официален представител след срещата на Тръмп със севернокорейския лидер, отбелязва АП. Докато бе на път за срещата с Ким в неделя, Тръмп отхвърли споразумението, договорено от лидерите на Г-7 в Канада, припомня агенцията. САЩ се оттеглиха от историческата ядрена сделка с Иран през май.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

“Дарвин? Какъв Дарвин?”: 5 правила, които ще ви помогнат да се развивате по-бързо от другите 
На днешната дата, 6 октомври. Имен ден празнуват Тома, Томислав и Томислава
Трус в Румъния стресна Северна България
Голямо количество силна отрова открито случайно в сграда в Плевен
Григор Димитров се класира за полуфиналите в Пекин
Руската инвазия обърна нагласите на финландци и шведи за членство в НАТО
Откриха обявените за издирване плевенски ученици
За успеха на българската фирма Евромастер: 30 години иновации и инвестиции в бизнеса