Тръмп пробута на Нетаняху проблемен подарък, който може да донесе беда на Тел Авив

Тръмп пробута на Нетаняху проблемен подарък, който може да донесе беда на Тел Авив

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призна Голанските възвишения за територия на Израел, за да получи подкрепа от американското произраелско лоби на изборите за държавен глава през 2020 г. Това заяви руският сенатор Алексей Пушков, цитиран от в. "Известия".

От международноправна гледна точка това признаване не променя нищо в статута на Голанските възвишения, отбеляза Пушков в Туитър.

Решението на Тръмп е "нищожно по форма и по същество", цитира в. "Ведомости" комюнике на генералния секретар на Арабската лига Ахмед Абул Гаит, като се позовава на РИА Новости.

Срещу едностранни действия, подобни на предприетото от Тръмп, се изказаха не само Сирия и други страни от арабския и ислямския свят, но и Русия, а също така ключови европейски сили, включително Германия и Франция, отбелязва "Независимая газета".

САЩ разклащат "израелската лодка" с пробойна в ивицата Газа - Тръмп пробута на Нетаняху проблемен "подарък", който може да донесе беда на Тел Авив, пише "Свободная пресса".

Колкото и странно да прозвучи това, но Голанските възвишения - поне онази част, която е под израелски контрол - живеят сега доста спокойно. Стига да посочим, че регионът посреща годишно над 2 милиона туристи от самия Израел и от чужбина, а ски курортът в планината Хермон е доста популярен. За разлика от Западния бряг и ивицата Газа нееврейското население на Голаните е малобройно, а повечето местни друзи (етническо малцинство) са лоялни към Израел и неговата политика, се казва в материала.

Въпросът за евентуални преговори между Израел и Сирия има дълга история, но редица международни инициативи подкрепят този вариант и рано или късно би могло да се стигне до компромисно споразумение, предполага изданието. Указът на Тръмп обаче "не само прати в глуха линия политическото уреждане, но ще провокира агресивни действия и от страна на "онеправданата" Сирия, и от страна на Палестина, а със сигурност няма да остане настрана и движението Хамас ", предупреждава руският вестник.

"Няма такова нещо, че Голанските възвишения "се признават за израелски". Виждаме само позицията на американското ръководство, докато позицията на световната общност, затвърдена в резолюции на Съвета за сигурност на ООН, признали територията на Голаните за незаконно завзета от Израел, остава непроменена", коментира пред "Российская газета" руският арабист Сергей Демиденко.

"Вашингтон е един от посредниците за арабско-израелското уреждане, но щом президентът на САЩ стартира от подобни позиции, не може да се говори за никакво подпомагане на този процес", казва той.

Според Демиденко указът на Тръмп със сигурност ще предизвика нова вълна от безредици на "арабската улица". "Палестинците пак ще горят американски знамена и ще замерват с камъни израелски военни. Голанските възвишения ще останат фактически под контрола на Израел, но той няма да получи международно признание", допълва експертът.

На фона на гражданската война в Сирия израелската армия редовно нанася удари по шиитските части, действащи в граничните райони в контролираната от Сирия част от платото, на 60 километра от Дамаск. Израел вижда в тези възвишения не само буфер за сигурност по северните си граници - те остават най-важен източник на питейна вода за страната. Сирийците обаче заявяват, че смятат да освободят тези земи, посочва "Российская газета".

Решението на Тръмп "спазва историческата истина", заявява пред "Газета" Ариел Булщайн от ръководството на управляващата в Израел партия "Ликуд".

"Ако не бе щедростта на Великобритания и Франция, Голанските възвишения би трябвало да станат част от еврейската държава. Там се намират половината от всички древни синагоги", казва израелският политик. По думите му, Сирия може да използва Голанските възвишения само за едно нещо - "да обстрелва територията на Израел".

Според Булщайн мнозина в Европа споделят тази позиция за Голанските възвишения: "Всички здравомислещи сили разбират, че така ще остане завинаги, но нямат готовност официално да подкрепят САЩ" - европейските държави предпочитат да не го правят с оглед отношенията си с арабските страни, смята той.

 

По материали на БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ