СЗО: Не е ясно дали преболедувалите COVID-19 изграждат имунитет срещу вируса

СЗО: Не е ясно дали преболедувалите COVID-19 изграждат имунитет срещу вируса

СЗО: Не е ясно дали преболедувалите COVID-19 изграждат имунитет срещу вируса

Не всички хора, преболедували COVID-19, имат изградени антитела, които да ги предпазят от повторно заразяване. Това поражда опасения, че пациентите може да не развиват имунитет, след като оздравеят от коронавиурса. Това съобщиха от Световната здравна организация(СЗО), цитирани от Си Ен Би Си.

„Що се отнася до възстановяването и повторното заразяване, считам, че за момента нямаме отговори. Това е неизвестно“, заяви Майк Райън, изпълнителен директор на програмата за извънредни ситуации на СЗО по време на пресконференция в централата на организацията в Женева.

Предварително проучване на пациенти в Шанхай установява, че някои от заразените не са имали имунна реакция с антитела, докато при други тя е била много силна, казва д-р Мария ван Крекхофе, водещ учен по COVID-19 в СЗО.

„Дали пациентите, които са имали по-силна реакция с антитела, са имунизирани срещу реинфекция, е отделен въпрос“, добавя тя, като казва още, че организацията се нуждае от повече данни от оздравелите над 300 хил. души в световен мащаб.

„Нещото, което трябва да разберем по-добре, е какво означава реакцията с антитела по отношение на имунитета на хората“, казва още Ван Крекхофе,,

По думите на Майк Райън има много въпроси по отношение на това дали вирусът може да се реактивира, след като даден пациент е бил излекуван и е дал отрицателни проби за COVID-19.

„Има много причини, поради които може да станем свидетели на реактивиране на вируса – било то от същата инфекция или с друг инфекциозен агент. При вирусните инфекции има много ситуация, в които системата на човек не изчиства напълно вируса от организма си. Някои пациенти също така може да се справят с основната инфекция, но да развият вторична бактериална инфекция“, уточнява Райън.

Вчера представители на СЗО предупредиха срещу премахване на мерките за социално дистанциране и възобновяване на работата на редица предприятия.

„Докато разпространението на COVID-19 е много бързо, деескалацията на кризата е много по-бавна. Иначе казано, пътят надолу се изминава по-бавно, отколкото пътя нагоре.“, заяви генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус по време на вчерашната пресконференция в Женева.

„Това означава, че мерките за контрол трябва да бъдат отменени много бавно и контролирано. Не може всички да бъдат премахнати наведнъж“, добавя той.

По неговите думи страните, които обмислят разхлабване на мерките, трябва първо да гарантират, че:

Разпространението на вируса е под контрол

Има система за наблюдение, която помага за откриването, изолирането и лекуването на заразените.

Огнищата на заразата в болниците и старческите домове са сведени до минимум.

 Рискът от внасяне на вируса от чужбина е под контрол.

Предприети са добри превантивни мерки в училищата и на работните места

„Мерките за контрол могат да бъдат премахнати само ако са налице правилните мерки за защита на обществено здраве, включително значителен капацитет за проследяване на контактите лица на заразените“, казва директорът на СЗО.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ