"Телеграф": Днес християните са подложени на по-големи гонения, отколкото по времето на Древен Рим или СССР

Телеграф: Днес християните са подложени на по-големи гонения, отколкото по времето на Древен Рим или СССР

"Телеграф": Днес християните са подложени на по-големи гонения, отколкото по времето на Древен Рим или СССР

Атентатите в Шри Ланка, извършени на католическия Великден, отразяват съвременната епоха, в която християните са подложени на по-големи гонения, отколкото по времето на Древен Рим или СССР, пише британският в. "Телеграф", цитиран от БТА. Изданието посочва, че според проучване на авторитетния Изследователски център Пю, християните са най-нападаната група от вярващи в 144 страни по света. Цифрата показва тенденция към растеж в сравнение със 128 страни през 2015 година.

Почти няма страна в региона, простиращ се от Субсахарска Африка до Пакистан, в която християните да могат да практикуват религията си свободно и без заплахи. Особено критично е положението в страните от Близкия изток и Северна Африка, където се е зародила християнската религия.

Атентаторите в Шри Ланка нападнаха луксозни хотели в западен стил и църкви, за да изпратят послание. Но в тези църкви се молеха обикновени шриланкийци - християнската религия е приета от хора от всички раси по цял свят, подчертава в. "Телеграф".

Милиони хора по цял свят са преследвани заради религията си, отбелязва британският в. "Гардиън" и посочва, че нападението в Шри Ланка е част от глобална тенденция към религиозно преследване. Атаката срещу католически църкви на най-големия им празник е не само опит да бъдат убити максимален брой семейства, а и да се засилят до максимум ужасът и деморализиращият ефект на нападението. Подобна тактика се използваше и при религиозно мотивираните войни в Ирак.

Извършеното зверство е и опит да се предизвика сблъсък на цивилизациите, смята в. "Гардиън", припомняйки, че идеалът на религиозната толерантност е относително нов и не е широко възприет като норма извън западните страни.

Нападение срещу невинни хора на място, където практикуват религията си или почиват, е удар в сърцето на едно общество, пише германският в. "Франкфуртер нойе пресе", подчертавайки, че не само ислямистите знаят този принцип. "Фактът, че сигурността на подобни цели не може да бъде гарантирана напълно, кара хората да се чувстват особено безпомощни", подчертава изданието, посочвайки, че никоя църква, храм или джамия не могат да бъдат едновременно отворени за всички вярващи и под постоянно наблюдение. "Фактът, че правителството обеща да отговори с мерки, които нарече "шокова терапия", може да разпали отново стари конфликти в Шри Ланка", предупреждава изданието. "Истинските разделителни линии не са между тамили и индийци, или между християни и мюсюлмани, а между модела на отворено общество и неговите противници. И за нещастие, едно отворено общество винаги е уязвимо, ако иска да остане такова", пише германският вестник.

Сред християните в Шри Ланка тъгата се смесва със страха, подчертава в. "Вашингтон пост". Всички изглежда се чудят дали тероризмът отново ще стане част от всекидневния живот, десетилетие след края на гражданската война между тамилските бойци и правителствените сили? След поколения на мирно съвместно съществуване между християни и изповядващите други религии в Шри Ланка, дали тези ислямистки нападения ще доведат до изблик на подозрения и омраза между общностите? Лидери на шриланкийската християнска общност и представители на църквата обявиха, че временно християните трябва да избягват да привличат вниманието.

Модерните социални медии наляха масло в огъня на религиозните вражди, които все още тлеят след приключилата преди 10 години гражданска война в Шри Ланка, пише в. "Ню Йорк таймс". Има много неща, които още не знаем за извършените нападения, но в същото време сме виждали всичко това да се повтаря отново и отново - в Крайстчърч, Кабул, Париж, Ню Йорк и на прекалено много други места. Един от общите компоненти, виждан все по-често, е разпространяването на омраза чрез социалните медии. За жалост, решението на правителството в Коломбо да спре Фейсбук и други социални мрежи, за да предотврати разпространението на дезинформация, не беше изненадващо. И дезинформацията едва ли е единственият проблем. Следователи, проучващи масови убийци и терористични организации, често намират онлайн общности на мислещи по същия начин хора, проповядващи омраза и създаващи мрежи от заблуди и лъжи, които оплитат уязвимите и отчуждени умове. Престъпленията, извършени от подражатели, не са ново явление в криминологията, но влиянието на социалните мрежи рязко увеличи обхвата и скоростта на разпространение на подобни заблуди, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ