Трима учени от три националности си поделят Нобеловата награда за физика

Трима учени от три националности си поделят Нобеловата награда за физика

Трима учени от три националности си поделят Нобеловата награда за физика

Трима мъже от три различни националности са носителите на Нобелова награда за постижения в областта на физиката тази година.

Американецът с японски корени Сюкуро Манабе и германецът Клаус Хаселман ще получат равни части от наградата на обща стойност 10 млн. шведски крони (близо 2 млн. лева) за „физическо моделиране на климата на Земята, количество определяне на променливостта и надеждно прогнозиране на глобалното затопляне“.

Половината от наградата на Кралската шведска академия на науките, или 5 млн. шведски крони е за италианеца Джорджо Паризи за откриването на „скрити правила“ зад на пръв поглед случайните движения на газове и течности.

„Те са положили основите на нашите познания за климата на Земята и как човечеството влияе върху него, както и са революционизирали теорията за неподредените материали и случайните процеси“, съобщават организаторите в свое изявление.

 

Най-възрастният сред лауретатите на тазгодишния Нобел за физика е Манабе, който в края на миналия месец е навършил 90 години и понастоящем е професор в университета Принстън. От сайта на учебното заведение става ясно, че Манабе е печелил и друга престижна награда от Швеция за откритията си в областта на климата – през 2018 г. му е присъден призът Крафоорд, основан в партньорство между Кралската шведска академия на науките и Фондация Крафоорд. Тогава печели заради „фундаментален принос за разбирането на ролята на атмосферните газове в климатичната система на Земята“.

90-годишен юбилей през октомври празнува и друг от тримата учени, спечелили Нобел за физика – Клаус Хаселман. В момента той работи в Института по метеорология „Макс Планк“ в своя роден град, Хамбург.

Паризи на свой ред е на 73 и преподава в университета „Ла Сапиенца“, в италианската столица Рим. „Джорджо Паризи е гигант, един от онези, на чиито рамене бъдещите поколения ще седнат, за да сканират хоризонта на науката и да направят следваща стъпка към знанието“, коментира ректорът на учебното заведение Антонела Полимени по повод постижението.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ