Тръмп е готов за търговски преговори с Великобритания повече от всякога

Тръмп е готов за търговски преговори с Великобритания повече от всякога

Доналд Тръмп е готов за преговори с Великобритания след като страната напусне Европейския съюз като целите му за партньорство с Острова са много големи.

Американският президент ще постави на първо място интересите на корпоративна Америка и ще поиска Националната здравна служба на Великобритания (NHS) да плаща по-високи цени за американски лекарства в рамките на сделка за свободна търговия с Обединеното кралство, каза бившият британски посланик във Вашингтон Ким Дароч пред The Guardian.

В първото си интервю след оставката от поста през юли, където той оглави опитите за разрастване на търговията със САЩ, Дароч настоя Тръмп да възнагради своите поддръжници в лекарствените фирми и селскостопанските общности, като отвори британски пазари и същевременно постави въпроса къде ще бъдат реализирани печалбите на Обединеното кралство.

Бившият британски пратеник заяви, че е съмнително дали Обединеното кралство разполага с ресурси за паралелни преговори със САЩ и ЕС, стратегия, подкрепена от Даунинг Стрийт.

Дароч обясни, че е невъзможно да се постигне сделка с Конгреса до края на 2020 г. а пътят изглежда "тесен и скалист, за да се стигне до мястото, където те [правителството на Обединеното кралство] искат да бъдат".

Независимият Национален институт за върховенство на здравеопазването и грижите определя ценовата граница на лекарствата, използвани в NHS, което принуждава американските лекарствени фирми да продават по-евтино своите продукти във Великобритания. По време на общата предизборна кампания Борис Джонсън беше принуден да отрече твърденията на Джеръми Корбин, че продажбите на NHS биха били част от всякакви търговски преговори.

Намесата на Дароч дойде, след като Майк Помпео, американският държавен секретар, призна, че разговорите с преговорите ще бъдат "тежки" и предупреди британците да не използват "безопасността на храните като възможност да защитят определена индустрия".

По отношение на перспективата за паралелни преговори (Великобритания-САЩ; Великобритания-ЕС), когато Острова напусне ЕС, Дароч постави въпроса дали Тръмп би искал да се съсредоточи върху разговорите през изборната година, но потвърди, че стратегията е била обсъдена на най-високо ниво на управление.

"Ще трябва да се направи избор между това дали ще се залага на европейски стандарти и правила, или ще се позволи американската намеса".

Обединеното кралство тепърва ще публикува своите преговорни цели в търговските разговори със САЩ. 

Най-големият успех на британския износ за САЩ е бил в продажбата на луксозни коли, каза Дароч, но тарифите за тях вече са ниски, което прави потенциалните печалби сравнително минимални. "Това, което бихме искали, е много по-добър достъп до финансови услуги и може би ще го получим, но не знам какво означава това", казва той.

"British Airways биха искали да могат превозват пътници от Лондон до, да речем, Ню Йорк или Бостън, и след това да ги транспортират до източното крайбрежие на Щатите. Ще постигнем ли подобно споразумение? Няма шанс американците да позволят на британските превозвачи да пробият на американския вътрешен пазар, който е фантастично изгоден".

"Все още не можем да продадем наистина сериозен военен арсенал на американците. Има направени от нас ракети, които са по-добри от всичко, което имат по отношение на точността. Но ние не можем да ги продадем, защото американската индустрия не го позволява. Ще успеем ли да постигнем напредък по отношение на този въпрос? Предстои да видим. А може би връзката на Борис Джонсън с Доналд Тръмп е толкова фантастична, че Тръмп ще му даде всичко това като подарък", казва в заключение Дароч. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ