Тръмп обеща на Меркел подкрепа за НАТО

Снимката, публикувана в официалния фейсбук профил на Тръмп

НАТО, търговия, миграция - това са трите основни теми, белязали разговорите между германския канцлер Ангела Меркел и американския президент Доналд Тръмп по време на започналата снощи официална визита на Меркел в САЩ.

Тя е вторият европейски държавен лидер, приет в Белия дом, откакто Тръмп пое мандата си. Първата му срещу на високо равнище бе с британския премиер Тереза Мей. Меркел очевидно влиза в активна роля на висшия диалогичен дипломат на ЕС, тъй като вече има потвърдена визита и в Москва през май тази година, коментират международни наблюдатели.

Първата среща на Тръмп с германския канцлер Ангела Меркел, която се състоя в Белия дом, беше определяща за трансатлантическите отношения и бъдещето на НАТО и на ЕС, коментира Ройтерс. Американският президент заяви подкрепата си за северноатлантическия алианс, но, разбира се, постави и условие за продължаването на тази подкрепа. "Потвърдих на канцлера Меркел силната си подкрепа за НАТО, както и необходимостта нашите съюзници в НАТО да плащат техния дял от цената на сигурността. Много страни дължат гигантски суми пари от минали години и това е много нечестно спрямо Съединените щати. Тези страни трябва да платят каквото дължат.", обяви Тръмп.

Меркел от своя страна тактично отбеляза, че Германия ще се съобрази с искането му, но според договорените още през 2014 година срокове. "НАТО е от много голяма важност за нас и не случайно на срещата на алианса в Уелс обещахме Германия да увеличи разходите си за отбрана. Съгласихме се до 2024 година те да достигнат до 2 на сто от брутния ни вътрешен продукт. Миналата година увеличихме отбранителните си разходи с 8 на сто и ще продължаваме да работим в тази посока.", каза тя.

Германският канцлер постави открито и въпроса за подновяване на обсъждането на споразумение за свободна търговия със Съединените щати и изрази увереност, че това двустранно споразумение ще е от вида, който Тръмп подкрепя, предаде ДПА.  На което Тръмп отговори, че не е изолационист, поддръжник е на свободната търговия, "но също така и на справедливата търговия. Нашата свободна търговия доведе до множество лоши неща" по отношение на дълга и дефицитите." Спирането на преговорите по търговското споразумение той обясни като акт, с който искал да постигне по-голяма финансова стабилност за "милионите трудещи се американци". По темата за нелегалните мигранти Тръмп заяви, че имигрантският статут според него е привилегия, а не право.

Странните, неуместни на моменти маниери на Тръмп отново не убягнаха от вниманието на медиите, които наред с основните теми на срещата оживено коментират отказ на американския президент да се ръкува с Меркел в Овалния кабинет. По традиция, преди началото на такива срещи лидерите си подават ръка за обичайните официални кадри на фоторепортерите и тв операторите. Самато Меркел попитала Тръмп няма ли да се ръкуват, на което той отвърнал с мълчание. Не го направил дори и в отговор на многобройните молби на присъстващите в началото на срещата журналисти и поведението му веднага стана акцент в повечето репортажи. В отговор, по-късно той публикува в профила си във Фейсбук снимка, на която се ръкува в Меркел при посрещането й в Белия дом. "За мен е чест да приветствам канцлера Меркел в Белия дом. Нашите две нации имат много общи неща и нашият съюз е символ на сила за целия свят", гласи надписът към публикуваната снимка.

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам
Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват