Турция арестува 68 военни за предполагаеми връзки с Фетхуллах Гюлен

ЕС

Турските власти издадоха заповед за задържане на 68 военнослужещи заради предполагаеми връзки с живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен, сочен от Анакара като организатор на неуспешния опит за държавен преврат през 2016 г. , предаде Ройтерс, цитирайки държавната Анадолска агенция.

Сред тях са 19 действащи военни, 22 полковници и 27 лейтенант полковници, служили в 19 провинции на страната, включително и столицата Анкара.

Източник на Анадолската агенция твърди, че от прокуратурата в Анкара разполагат с доказателства, че обявените за задържане са имали контакт с поддръжници на  Фетхуллах Гюлен.

След опита за преврат, при който загинаха 250 души и повече от 2000 бяха ранени, в Турция бе обявено извънредно положение, което доведе до масови чистки в държавните институции. От тогава до днес турските власти са арестували повече от 160 хил. души, а почти още толкова държавни служители са били уволнени или отстранени от работа.

Критиците на турския президент Реджеп Ердоган го обвиняват, че използва неуспешния преврат като претекст в подкрепа на репресивни мерки срещу инакомислещите и противниците на неговото управление, докато от Анкара твърдят, че мерките са от ключово значение за защитата на националната сигурност.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта