Напрежение между Турция и Гърция. И военните се намесиха

Напрежение между Турция и Гърция. И военните се намесиха

Играта на нерви между Гърция и Турция продължава да се задълбочава след официално предупреждение от Анкара, че няма да позволи никакви активности в Източното Средиземноморие без нейно участие. Конкретният повод е започналият от няколко дни конфликт между двете държави заради турския кораб „Барбарос“, пратен да проучва енергийни ресурси в регион, граничещ с Изключителните икономически зони на Гърция и Кипър.

Миналата седмица Турция и Гърция си отправиха взаимни обвинения след като стана ясно, че кораби на турските военноморски сили са възпрели гръцка фрегата, която според властите в Анкара „обезпокоила“ турския кораб за сеизмологични проучвания „Барбарос“.

Ден преди това гръцкото министерство на външните работи възрази остро срещу мисията на турският кораб "Барбарос" в пространство, което според гръцката страна е част от гръцкия континентален шелф. Гърция определи действията на Турция като „нова провокация, която предизвиква напрежение в Егейско море и в Източното Средиземноморие."

Двете държави са в тежък спор за правата върху континенталния шелф в източната част на Средиземно море, където бяха открити залежи от природен газ. Междувременно изтече информация от високопоставен източник, че Турция планира да започне сондажи за газ в Източното Средиземноморие на 29 октомври. Корабът Барбарос“ е придружаван от четири военни кораба и петролен танкер.

 „Няма да допуснем нов тормоз”, заплаши в сряда министърът на отбраната на Турция Хулуси Акар. Според турския вестник „Хабер” (Haber), турският флот дори е подготвил нови правила за бойна готовност, за да се справи с това, което Анкара от своя страна определя като гръцки провокации.

Кипър също има интереси и претенции по отношение на юрисдикцията върху офшорните петролни и газови зони в Източното Средиземноморие, което допълнително налива „масло в огъня“. Това дава повод на Турция да се противопостовя на енергийните планове на Кипър в региона и да обвинява Никозия, че действа едностранно и без съгласието на кипърските турци, които живеят в северната част на разделения остров.

Реториката от Анкара обаче се изостри от вчера насам след публично изявление на вече бившия първи дипломат на Атина Никос Коцияс, който каза, че Гърция е готова да разшири териториалните си води в Йонийско море от шест на 12 морски мили.

От своя страна турският външен министър Акар заяви ултимативно, че Турция ще вземе необходимите мерки, ако бъде взето решение, което компрометира нейните права и интереси в Егейско море.

Кипърското правителство също излезе с официална позиция, в която заяви, че Турция се опитва да създава напрежение в региона, но Кипър няма да се поддаде и ще продължи да се опира на международното право. „Много от действията на Турция са незаконни и в нарушение на международното право, но в никакъв случай ние няма да се присъединим към тази изкуствена атмосфера, с която се прави опит да се създаде фалшива представа за съществуването на различия или спорове“, заяви правителственият прессекретар Продромус Продрому, цитиран от кипърските медии тази вечер.  

За разлика от миналата седмица, когато призова Турция да се въздържа от действия, които могат да провокират нарастване на напрежението в Средиземноморието, сега Вашингтон прие неутрална позиция по въпроса, посочвайки, че политиката на САЩ по въпроса не се е променила.

„Турция и Гърция имат дългогодишни дипломатически канали за справяне с тези проблеми. По принцип САЩ подкрепят суверенитета и на двете държави”, подчерта служител на Държавния департамент.

Европейският съюз обаче излезе с категорична позиция в защита на Гърция. Говорителят на ЕС Мая Кочиянчич призова Турция да спазва международните споразумения.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ