Русия поема курс към грижи за здравето на нацията, обмисля затягане на режима за продажба на алкохол

Русия поема курс към грижи за здравето на нацията, обмисля затягане на режима за продажба на алкохол

Ограничения в продажбите на алкохол в жилищните райони и заведенията за обществено хранене в Русия, вдигане на възрастта за покупка на твърд алкохол до 21 години и допълнителни такси в бюджета от фирмите, търгуващи със стоки, вредни за здравето - например тютюневи изделия и спиртни напитки. Тези мерки се очаква да предложи през април на Владимир Путин руският Държавен съвет - съвещателен орган към президента на страната, пише "РБК".

Предложенията за насърчаване на здравословния начин на живот са обсъдени от ресорна подгрупа на Съвета на "стратегическо" съвещание с експерти.

Причини, свързани с алкохола, убиват всяка година в цял свят 320 000 млади хора от 15 до 29 години, се посочва в подготвен от руското здравно министерство проект на Стратегия за формиране на здравословен начин на живот, предава БТА.

Заболеваемостта от алкохолизъм в Русия е възлизала през 2017 г. на 1,3 милиона души.

Неправилното хранене обуславя разпространението на сърдечно-съдови заболявания в Руската федерация, отбелязва министерството в същия документ. През 2017 г. 55 на сто от хората в страната са имали наднормено тегло, а 20,5 на сто - затлъстяване.

Експертите предлагат задължително да се маркира продукцията, съдържаща сол, захар и трансмазнини. А за да бъде по-достъпно здравословното хранене - да се разшири мрежата от социално ориентирани магазини за хранителни стоки, да станат повече специалните щандове в супермаркетите и столовете.

Предлага се още отклонилите се от задължителна диспансеризация да плащат лечението на хроничните си заболявания, а водещите здравословен начин на живот да получават преференции при застраховане на автомобили.

Бизнесът в Русия едва ли ще хареса тези мерки, коментира онлайн изданието "Бел", цитирано от Би Би Си. Сергей Беляков - шеф на сдружението АКОРТ, обединяващо вериги за търговия на дребно, заявява, че ако се приемат подобни предложения, проблеми ще си имат и търговците, и потребителите.

Прекомерно ще бъде според него да се ограничат продажбите на алкохол в жилищни зони. Това ще вдигне продажбите на ментета и долнопробна продукция, същевременно ще затворят врати кварталните магазинчета, значи хората ще изгубят достъп и до други стоки, разсъждава Беляков.

Още е рано обаче да се прогнозират евентуалните щети за бизнеса в Русия - "предложенията, готвени за заседанията на Държавния съвет, далеч невинаги стигат до тях", обнадеждава в заключение "Бел".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ