Вашингтон и Сеул се споразумяха за финансирането на американското военно присъствие в Южна Корея

Вашингтон и Сеул се споразумяха за финансирането на американското военно присъствие в Южна Корея

Южна Корея и САЩ са постигнали споразумение относно финансовия принос на Сеул за американското военно присъствие в страната. Новината бе обявена в първия ден от ежегодните съвместни военни учения на двете страни (8 март), отбелязва френският национален ежедневник Le Figaro, цитиран от Агенция "Фокус". 

В отношенията между Сеул и Вашингтон – две столици, обединени от военен алианс, се наблюдават сериозни турболенции през последните години.
Предходният президент на САЩ Доналд Тръмп обвини Южна Корея, че не допринася достатъчно за военното присъствие на американските войски на нейна територия, като поиска милиарди долари от Сеул. В Южна Корея са разположени около 28 500 американски войници, които да защитят страната от евентуално нападение на Северна Корея. 

Първоначално американската администрация поиска от Южна Корея да плаща 5 милиарда долара годишно. Тази сума бе над пет пъти по-голяма от тази, определена от предишното споразумение, което изтече в края на 2019 г. и според което Сеул допринасяше с 920 милиона долара всяка година. Южнокорейското външно министерство заяви, че двете страни са подписали „принципно“ споразумение. 

Новият президент на САЩ Джо Байдън обеща да съживи американските съюзи, подкопани от неговия предшественик, за справяне с предизвикателствата, поставени от Русия, Китай, Иран и Северна Корея. Двете страни „сега ще предприемат последните стъпки, необходими за сключване и подписване на споразумението (...), което ще укрепи нашия съюз и нашата обща отбрана“ , се казва в официално изявление от Сеул. 

Започващите в понеделник девети по ред военни учения може да предизвикат гнева на Северна Корея, която отдавна ги разглежда като подготовка за инвазия. Тези маневри са първите, след като Джо Байдън дойде на власт в САЩ и след като диалогът между Вашингтон и Пхенян бе прекъснат след провала на срещата на върха в Ханой между лидера на Северна Корея Ким Чен Ун и бившия президент Тръмп през февруари 2019 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Оптимизъм на борсите в Европа на фона на търговското споразумение между САЩ и Виетнам*