Ватиканът пред фалит? Светия престол отрича

ЕС

Финансите на Ватикана не са изложени на риск, заявиха днес двама старши асистенти на папа Франциск, опровергавайки твърденията в книгата на италиански разследващ журналист, предаде ДПА.

"Тук няма фалит или неизпълнение на задълженията. Има единствено необходимост от преразглеждане на разходите". Това коментира пред в."Авенире" епископ Нунцио Галантини, управител на де факто централната банка на Ватикана - Администрацията на имуществото на Светия престол.

"Авенире" е вестник, който е свързан с Католическата църква. Интервюто на Галантини е публикувано също така и във "Ватикан нюс", официалния сайт на Ватикана.

Журналистът Джанлуиджи Нуци е публикувал пет книги, базирани на документи от Ватикана, до които е получил достъп. Последната му книга "Страшният съд" излезе вчера в Италия, а вестник "Република" помести откъси предварително.

В книгата се твърди, че през май 2018 година папа Франциск е получил вътрешен доклад, гласящ: "Дефицитът, засягащ Светия престол, е достигнал обезпокоителни нива, с риск да се стигне до фалит".

В книгата се посочва, че Администрацията на имуществото на Светия престол има тайни банкови сметки и е управлявала дефицит за първи в историята си през 2018 година.

Според епископ Галантино дефицитът се дължал на еднократните разходи, за да се предотврати затварянето на Ватиканската болница. Той отрича съществуването на тайни сметки.

Епископът предупреди да се внимава с "измислените" сметки, които наподобяват "Шифърът на Леонардо" и отхвърли предположенията, че Швейцарската гвардия пречи на усилията за реформи на папа Франциск.

Кардинал Оскар Родригес Марадиага, съветник на папа Франциск, който председателства група, опитваща се да извърши реформи в Курията (централната администрация на Ватикана), също отрече твърденията на Нуци.

Той каза пред в ."Република": "Във Ватикана продължаваме да имаме проблем: някой издава документи, за да дестабилизира (папството - бел. ДПА).

В "Страшният съд" се посочва, че разходите на ватиканската централна администрация са скочили с 62 процента - от 16,4 милиона евро (18,3 милиона долара) през 2015 година до 26,6 милиона евро през 2017 година, предава БТА.

В същото време даренията за личния благотворителен фонд на папата са спаднали до 51 милиона евро през 2018 година спрямо 101 милиона евро през 2006 година, се допълва в книгата.

Нуци възобновява и твърденията, че Ватикана управлява зле значителните си инвестиции в недвижими имоти и използва за благотворителност само 20 процента от ресурсите на фонда.

Друг италиански разследващ журналист, Емилиано Фитипалди, отправи в неделния брой на сп. "Еспресо" обвинението, че финансите на Ватикана се управляват "непрозрачно", припомня ДПА.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Учени от Съединените щати направиха уникални наблюдения на повърхността на Слънцето
Времето: Оранжев код за високи температури в 21 области, в останалите - жълт
Дрон е нахлул в българското въздушно пространство
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната