Великобритания е пред криза със свинското месо

Свиневъдите в Обединеното кралство предупредиха за предстояща криза със свинското месо, ако правителството на страната не предприеме мерки за острия недостиг на работници в кланиците и на месари, заради които 150 хил. прасета остават в свинефермите и може да се наложи да бъдат избити, предаде Ройтерс.
Ефектите от Брекзит и пандемията тази година се превърнаха в причина за голям недостиг на работна ръка в британската икономика, като липсата на шофьори на камиони доведе до проблеми с доставките на гориво и стоки в супермаркетите.
В хранителния сектор напускането на работници от Източна Европа след разхлабването на ограничителните мерки, въведени заради пандемията, остави много свинеферми в тежка ситуация, като в петък те призоваха търговците на дребно да не прибягват до купуван на по-евтиното свинско месо от Европейския съюз.
Националната асоциация на свиневъдите съобщи, че индустрията увеличава заплатите и опитва да подобри обучението и автоматизацията, за да се справи с проблемите в сектора, който винаги е страдал от недостиг на работна ръка .
В същото време обаче фермерите се сблъскват и с остър недостиг на месари, в резултат на което 150 хил. прасета, които вече е трябвало да бъдат заколени, все още са във фермите.
Заплахата от масово избиване на свине навява спомени за кризата с шапа от 2001 г., когато във Великобритания бяха избити шест милиона прасета, говеда и овце.
Британската асоциация, която призова правителството да смекчи правилата за имиграция за шест до девет месеца, за да подкрепи индустрията, съобщи, че разговорите с правителството са стигнали до задънена улица.
„Получавам обаждания от фермери от цялата страна, които са в трудно положение, при което те просто имат твърде много свине във фермата си“, коментира Роб Мутимър, председател на асоциацията и фермер от Норфолк.
По думите му в сектора са били наясно с факта, че ще изгубят работници от Европа след Брекзит, но отмяната на ограничителните мерки срещу пътуванията заради COVID-19 по-рано тази година е накарала мнозина, които не са се прибирали у дома от 18 месеца, да напуснат работа масово.
„Целият хранителен сектор просто не може да се справи толкова огромна краткосрочна загуба на работна ръка“, добави той.
Според него някои ферми вече са повишили заплатите с 15% и търсят инвестиции в нови технологии, осъзнавайки факта, че индустрията твърде дълго е разчитала на евтина работна ръка. Засега обаче те имат нужда от подкрепа от правителството и търговците на дребно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Силви Кирилов: Човешкият ресурс е капиталът на българското здравеопазване
Политика |Samsung с първото по рода си AI генерирано модно шоу в България
Технологии |Може ли AI да вдъхне нов живот на математиката?
Технологии |Мъск се обяви против сливане на Tesla с xAI
Компании |Европейските борси започват седмицата със спад на фона на новите заплахи на Тръмп за митата*
Финанси |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Хороскоп |САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Свят |Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Свят |Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Свят |Скандали: Македонският премиер обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"
България |Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Общество |Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Финанси |Петролът поскъпва, докато инвеститорите чакат изявлението на Тръмп за Русия
Енергетика |ADVERTORIAL

Новите програми по графичен и UI/UX дизайн на SoftUni Creative започват с безплатен 2-седмичен курс

КТ Интернешънъл представи глобалната си визия и съвместния растеж със своите партньори на Дистрибуторска конференция 2025

Коментари
Няма въведени кометари.