Великобритания спира финансирането на петролни и газови проекти в чужбина
Британският министър-председател Борис Джонсън ще се ангажира да сложи край на пряката държавна подкрепа за проекти в чужбина, свързани с производството и употребата на фосилни горива, предаде Ройтерс. Джонсън ще направи това на видеоконферентната среща на високо равнище на ООН, която ще се проведе днес по повод петата годишнина от подписването на Парижкото споразумение за климата, съобщиха от кабинета му в петък.
Великобритания, която е сред домакините на срещата с участието на редица световни лидери преди преговорите за климата в Глазгоу следващата година, е обвинявана от природозащитници в лицемерие заради продължаващото финансиране на петролни и газови проекти в чужбина, които допринасят за глобалното затопляне, отеблязва БТА.
"С предприемането на амбициозни и решителни действия днес ние ще създадем работните места на бъдещето, ще стимулираме възстановяването от коронавируса и ще запазим красивата си планета за идните поколения", се казва в изявление на Борис Джонсън.
На срещата над 70 световни лидери от различни страни, сред които Китай, Индия, Канада и Япония, се очаква да представят по-амбициозни ангажименти в областта на борбата с измененията на климата.
Великобритания ще бъде първата голяма икономика, която се ангажира да спре публичното финансиране на проекти за фосилни горива в чужбина.
"Тази промяна в политиката дава нов златен стандарт за това какво представляват сериозните действия в областта на климата", каза Луиз Бъроуз, съветник в консултантската компания E3G. Британската агенция за финансиране на експорта е предоставила гаранции за милиарди долари, за да подпомогне британски петролни и газови компании да разширят дейността си в страни като Бразилия, Ирак, Аржентина и Русия, каза Бъроуз.
Борис Джонсън беше критикуван особено остро заради ролята на агенцията в подкрепата на планирания от Тотал проект за втечнен природен газ в Мозамбик.
Британското правителство заявява, че новата политика ще влезе в сила "колкото се може по-скоро" и ще означава, че няма да се предоставя държавна подкрепа за петролни, газови или въглищни проекти в чужбина, включително чрез помощ за развитие, финансиране на експорта и насърчаване на търговията.
Ще има "много ограничени изключения" за газови електроцентрали в рамките на "стриктни параметри" в съответствие с Парижкото споразумение за климата, се казва в съобщението.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.