Външните министри от Г-7 преговарят в Ливърпул

Външните министри от Г-7 преговарят в Ливърпул

Външните министри от Г-7 преговарят в Ливърпул

Министрите на външните работи от Г-7 започнаха преговори в английския град Ливърпул, предаде ДПА. Първата работна сесия ще бъде съсредоточена върху настоящите геополитически предизвикателства, в това число Русия, Китай и Иран. Форумът ще продължи и утре. 

Новата външна министърка на Германия Аналена Бербок бе официално приветствана тази сутрин в Музея на Ливърпул от домакина на срещата, британската топдипломатка Лиз Тръс. След това двете се присъединиха към колегите си от останалите страни от Групата на седемте.  Г-7 включва Великобритания, Германия, САЩ, Франция, Канада, Япония и Италия. 

Това е втората среща под британското председателство тази година, но е първата изява в рамките на формуа за Бербок, която встъпи в длъжност преди броени дни, както и за Тръс, която стана външна министърка при преструктуриране на състава на кабинета преди няколко месеца. 

Домакинът Великобритания нарече срещата "демонстрация на единство срещу глобалните агресори", предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. Обединеното кралство се опитва да осигури трудно постижимо единство на клуба на богатите страни в отговор на напреженията с Китай и Иран и това, което нарича "зловредно поведение" на Русия към Украйна. 

В атмосферата на притеснение от струпването на руски войски в близост до Украйна, британската външна министърка Елизабет Тръс предупреди, че "свободните демократични страни" трябва да се откажат от руския газ и руските пари, за да запазят своята независимост. Тя каза, че срещата на Г-7 между дипломати от Великобритания, САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония ще бъде "демонстрация на единство на големи икономики с единомислие, че ще бъдем безусловно твърди в нашата позиция срещу агресията, срещу агресията по отношение на Украйна". 

Тръс заяви пред медиите, че военни действия срещу Украйна "ще бъдат стратегическа грешка" с "тежки последици" за Москва. САЩ и съюзниците им от НАТО се тревожат, че придвижването на руски войски и оръжия към граничния регион може да бъде подготовка за нахлуване и че ако това стане, те ще наложат тежки санкции на руската икономика. Москва обаче отрича да има намерения да атакува Украйна и обвинява Киев в негови собствени предполагаеми агресивни проекти. 

Тръс каза, че иска да работи с други страни, "за да е сигурно, че свободните демократични държави са в състояние да разполагат с алтернатива на руските газови доставки", имайки предвид спорния газопровод "Северен поток 2", изграден, за да пренася газ от Русия до Германия. 

Великобритания, която не е много зависима от руския газ, е критик на газопровода. Но лондонският финансов център и пазарът на недвижими имоти там са основен хъб за руски пари, а британските власти отдавна са обвинявани, че си затварят очите за незаконно придобити средства от цял свят.
Тръс подчерта, че Великобритания ще обмисли нови икономически мерки, за да предпази своите "основни ценности". "Имаше решения, взети от свободния свят... да получава евтина енергия или евтино финансиране в краткосрочен план, което има дългосрочна цена за свободата и демокрацията", каза тя. "Не може да направим тази грешка отново", подчерта Тръс. 

Срещата през уикенда е последното основно събитие от едногодишното председателство на Великобритания на Г-7. Освен всичко останало, дипломатите в Ливърпул планират и да обсъдят изоставащите усилия за ваксинация срещу коронавирус в световен мащаб, както и демонстрацията на сила от Китай в Индо-тихоокеанския регион. 

Събирането се провежда в момент, в който във Виена се водят преговори, за да се съживи обезсилената международна сделка по иранските ядрени амбиции. През седмицата Тръс предупреди, че разговорите във Виена са "последният шанс за Иран да сключи" отново сделката, която предвижда ограничаване на ядрената програма на Техеран в замяна на смекчаване на икономическите санкции срещу страната. Сделката започна да се препъва, след като през 2018 г. тогавашният президент Доналд Тръмп оттегли САЩ от споразумението и Иран започна да засилва обогатяването на уран.

Климатичните промени, напреженията на Западните Балкани, Афганистан и Северна Корея също са включени в дневния ред на срещата, в която участват както външните министри, така и министрите, отговарящи за развитието, на страните от Г-7. Тръс е поканила и министри от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), но много от тях ще се включат дистанционно заради пандемията от коронавирус. 

Великобритания има силно желание да работи по-тясно с азиатски държави като част от новото й обръщане към Индо-тихоокеанския регион, след като миналата година излезе от Европейския съюз. Обединеното кралство цели както да засили британската търговия, така и да бъде противовес на господството на Китай. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ