Йенс Столтенберг за грешките на НАТО в Афганистан

Йенс Столтенберг за грешките на НАТО в Афганистан

Йенс Столтенберг имаше горчивата задача да ръководи НАТО по време на разгрома на западните съюзници в Афганистан. Генералният секретар на Алианса ще остане на поста само още няколко месеца и твърди, че му се къса сърцето да бъде свидетел на трагедията, която изживява Афганистан. Във видеоконференция, запис от която е предоставена на испанския национален ежедневник El Pais и малка група европейски медии, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг признава грешките, допуснати от Алианса по време на 20-годишната намеса в Афганистан, но упреква бившите лидери на Кабул за липсата на политическо и военно ръководство. Въпреки критиките генералният секретар на НАТО защитава силата на Алианса. 

Запитан защо операцията по евакуацията на хора от Афганистан не се удължава, Столтенберг отговаря, че това е било обсъждано между съюзниците, защото всички са видели необходимостта от това да имат възможно най-много време, за да евакуират колкото се може повече хора.

"Но бяхме изправени пред дилемата, че колкото по-дълго стоим, толкова по-голям е рискът от терористична атака, особено ако продължим операциите след 31 август без съгласие от талибаните. Бил съм на летището в Кабул много пъти, то е заобиколено от хълмове, така че това е много открита за атаки позиция. Възможно е да има нападения от страна на "Ислямска държава" или други терористични групировки. Вече видяхме волята за причиняване на страдание на хората, видяхме ужасни нападения в Кабул срещу болници, срещу места за поклонение, срещу напълно невинни цивилни. Така че това не е теоретична опасност, а съвсем реална. Ето защо трябва да евакуираме възможно най-много хора през следващите дни", добавя той. 

По думите му, сега от там се извеждат около 20 000 души на ден. Съюзниците от НАТО експлоатират около 80 самолета дневно. "Това е една от най-големите евакуации на въздух, правени някога. Вече успяхме да транспортираме повече от 90 000 души", посочи той.

Столтенберг обяснява, че НАТО играе ключова роля в тази операция, защото има 200 души на летището, които предоставят услуги като контрол на въздушното движение или зареждане с гориво. И не става дума само за техническа поддръжка, пояснява той, но и за дипломатическа подкрепа.

На въпрос какво ще се случи с хората, които искат да напуснат, когато военната евакуация приключи, генералният секретар на НАТО отвръща, че ще се продължи с работата по евакуацията на хора с търговски полети и ще поискат от талибаните да държат сухопътните граници отворени, за да могат те да напускат. "Имаме лостове за натиск, макар и не толкова мощни, колкото военното присъствие. Очакваме талибаните да спазват ангажиментите си, както за допускане на хора, така и за зачитане на правата на човека. Имаме дипломатически, икономически и финансови инструменти и ще ги използваме. Световната банка спря подкрепа от 1 милиард долара. НАТО преустанови цялата си подкрепа. Освен това дипломатическото признание ще бъде използвано от съюзниците, за да се гарантира, че талибаните спазват своите ангажименти", добави той. 

"Сърцето ми се къса, когато виждам страданието, трагедията, която Афганистан преживява", казва Столтенберг. "Каквото и да се случи в Афганистан, продължава той, Европа и САЩ трябва да останат заедно. Целта беше да защитим САЩ от терористични атаки и това и направихме". 

Според Столтенберг неотложната задача сега е да се евакуират хората и тогава ще дойде моментът да се зададат трудните въпроси за това какво се е объркало. "Беше редно да стартираме мисията през 2001 г., но разбира се, за 20 години бяха допуснати грешки. Трябва да бъдем критични към себе си. Но в същото време не очаквахме всичко да се срине в рамките на няколко дни след 20 години мощни инвестиции за създаване на афганистанската армия", каза още той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ