Зад "суданския майдан" стоят Израел, Саудитска Арабия и Великобритания, пише руско издание

Зад суданския майдан стоят Израел, Саудитска Арабия и Великобритания, пише руско издание

Суданската армия разгроми президента Омар Башир и страната за един ден остана без конституция, правителство и парламент, обобщава "Комерсант" вчерашните събития в африканската държава.

Водачът на бунтовниците - министърът на отбраната Ауад Мохамед Ахмед Бин Ауф, съобщи в пряк телевизионен ефир, че президентът Башир е арестуван и се създава временно правителство, оглавявано от военните. Министърът обеща Судан да води балансирана външна политика, напомня вестникът.

Москва "разчита независимо от развръзката руско-суданските отношения да бъдат константа във външната политика на Судан", цитира изданието коментар на кремълския говорител Дмитрий Песков. Двустранните връзки рязко се активизираха напоследък. През 2017 и 2018 г. президентът Башир направи посещения в Русия. Двустранният стокообмен достигна миналата година 510,4 милиона долара, отбелязвайки растеж от близо 16,3 на сто в сравнение с предходната. Руският износ за Судан включва главно зърнени култури; освен това Хартум е сред важните партньори на федерацията в сферата на военнотехническото сътрудничество, изтъква "Комерсант", цитиран от БТА.

Според негов военнодипломатически източник в близко бъдеще в Судан ще доминират вътрешнополитическите проблеми, но "това не значи, че Русия смята да изостави позициите си в региона". "Ще направим всичко възможно, за да продължим според вектора, зададен от страните ни - развитие на сътрудничеството във всички насоки. Първо обаче трябва да се стабилизира ситуацията в страната", казва той.

Новите судански власти трябва да решат две задачи: да не допуснат гражданска война и да намерят пари за преодоляване на икономическата криза, изтъква "Комерсант".

Според електронния вестник "Завтра" зад "суданския майдан" стоят външни сили, по-специално Израел, Саудитска Арабия и Великобритания.

Незнайно защо началото на протестите (в Судан) съвпадна по време с посещението на президента Омар Башир в Дамаск - първата визита на арабски лидер, откакто започна сирийската криза. Не искам нищо да твърдя със сигурност, но има подозрения, че този вид събития не са случайни, защото визитата на Башир бе плесница за силите, инвестирали доста средства в свалянето на правителството на Башар Асад в Сирия. Омар Башир се опита чрез своята визита да се сближи с Дамаск и Иран, като се отдалечи от Саудитска Арабия, обяснява пред онлайн изданието "ФАН" ориенталистът Андрей Онтиков.

"Онова, което виждаме изобщо - и във Венецуела, и сирийската криза, и сегашните събития в Судан, - това безспорно е част от геополитиката на Запада", коментира колегата му Борис Долгов, цитиран в "Завтра" по ТАСС.

Военният преврат в Судан е вече втори напоследък в Северна Африка - това накара експертите да говорят, че започва втора вълна от "арабската пролет", пише "Газета".

Някои впрочем виждат в тези процеси обикновен преход на властта независимо от съвпадението по време. Москва и Вашингтон засега дават сдържани оценки на превратите в Африка, но противоречията им могат да се изострят, посочва всекидневникът.

Ако събитията в Судан станат по-драматични, САЩ и Русия може би ще възприемат различни курсове спрямо тази страна, смята вашингтонският аналитик Тиодор Карасик.

"Според САЩ събитията в Африка може да нарушат плановете на Русия, но с оглед на факта, че Вашингтон свива присъствието си в региона, събитията явно насърчават онези политически сили в Щатите, които нареждат сред ключовите проблеми в сигурността именно връщането на Русия в Африка", казва експертът пред "Газета".

Превратът в Судан може да лиши Русия от плацдарм в Африка, твърди в заглавие "Независимая газета".

Судан е важна страна за руските интереси в региона и в цяла Африка, отбелязва политологът Сергей Костелянец. "Имаме много близки политически позиции по голям брой международни въпроси. Подкрепяхме Судан във връзка със ситуацията в бунтовната провинция Дарфур. От своя страна суданците два пъти гласуваха в наша полза в Общото събрание на ООН по повод Крим. И през 2014 г. Судан бе една от двете африкански страни, подкрепили Москва", напомня той.

Експертът не се наема с прогнози за бъдещето. Запитан как може да повлияе превратът на сътрудничеството с Русия, той подчертава, че "по обективни икономически причини се налага Судан да подобрява взаимодействието с МВФ, Световната банка, а всички тези структури до голяма степен се контролират от западните сили - и може да очакваме някакви движения в западна посока, най-малкото като риторика".

Руският наблюдател описва ролята на Хартум като плацдарм на Москва в региона - "трамплин за по-нататъшно проникване в Африка". В момента Русия "разполага с известни позиции в Централноафриканската република и тъкмо Судан бе свързващото транспортно звено", добавя той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ