Започва първото дело срещу Хашим Тачи в Хага

Започва първото дело срещу Хашим Тачи в Хага

В Хага започва първото дело срещу вече бившия президент на Косово – Хашим Тачи, предава македонската информационна агенция „Макфакс“.

Един от основателите и лидерите на Армията за освобождение на Косово (АОК) ще се яви в съда в следобедните часове, за да бъде запознат с обвинителния акт. Тачи може да се признае за виновен веднага или в рамките на 30 дни при ново изслушване.

Бившите офицери от АОК Хашим Тачи, Кадри Весели, Реджеп Селими и Якуп Красничи са обвинени за поне 98 убийства. Освен това те са уличени в 34 незаконни задържания в Косово и Албания на над 407 души. От тях убитите са най-малко 98. Престъпленията са извършени в периода от март 1998 г. до септември 1999 г. Те са обвинени за политическо и етническо преследване, затвор, незаконен арест и задържане, други „антихуманни“ действия, жестоко отношение, изтезания и убийства. Тези престъпления са класифицирани като военни и срещу човечеството.

Във временното правителство на Косово, обявено през март 1999 г., Тачи беше министър-председател, Весели беше министър на разузнаването, Селими беше министър на вътрешните работи, а Красничи беше говорител, припомня агенцията. Тачи подаде оставка от президентския пост на 5 ноември.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията