Заразени икономики и спасителни пояси за милиарди

Заразени икономики и спасителни пояси за милиарди

„Как ще се справим с това?“ – несъмнено най-често задаваният въпрос в извънредната обстановка около пандемията от коронавируса е именно този. Той не подминава и най-големите икономики в света, сред които са Германия, Франция, Великобритания и САЩ – държави, които осъзнаха измеренията на кризата и все по-упорито се борят с преодоляването ѝ както индивидуално, така и колективно, след като в качеството си на членове на Г-20 подкрепиха плана за наливане на 5 трилиона долара в световната икономика. Какво до момента предприемат тези 4 страни?

Германия

Правителството на Ангела Меркел отпусна пакет от стимули за 750 млрд. евро за защита на икономиката на страната, като според ArtNet News 50 милиарда от тях вече са заделени за креативния и културния сектор в страната.

Мерките – включително заявяване на заеми от страна на бизнеса и изкупуване на дялове от застрашени от фалит компании – ще бъдат финансирани с допълнителни 156 млрд. евро, което препраща към ангажимента на страната за баласирани бюджети, пише американското издание Bloomberg. Правителството вероятно работи по създаване на спасителен фонд от 500 млрд. евро, предназначен за критични отрасли, добавя още изданието.

Бундестагът вече отпусна над 50 млн. евро, за да позволи на гражданите, останали в чужбина, да се завърнат обратно в страната. Местното министерство на земеделието създаде специална онлайн платформа за комуникация между фермери и граждани, които да попълнят недостига на работна ръка в сектора, предава Deutschland.de.

За Меркел, жената, координирала Европа по време на финансовата паника, която почти срина еврото с бежанската криза от 2015 година, това може да изглежда като позната територия, пише Politico.

Франция

Изданието The Local, което вече взе мерки, за да подкрепи рекламодателите си от малкия бизнес, съобщава, че френското правителство отделя 300 млрд. евро кредитни гаранции, с които да подпомогне компаниите в кризата.

Le Parisien предаде, че френските фирми ще получат заеми с ниски лихви в размер 0.25%, като максималните средства, които могат да бъдат отпуснати на една фирма, се равняват на приходите ѝ за последните три месеца. Допълнително кредитиране ще бъде предложено на всички фирми.

Le Figaro пък съобщава, че френският министър на здравеопазването Оливие Веран е публикувал постановление, с което се разрешава предписване на хлороквин в болниците, ако лекарите смятат, че е нужно, и без да се чакат резултатите от клиничните изследвания, които се провеждат сега.

В ефира на радио „Класик“ френският държавен секретар по въпросите на цифровите технологии на страната, Седрик О, обяви инвестиция от 4 млрд. евро за подкрепа на новосъздадени технологични стартъпи.

Франция инвестира и в пускането на първия в Европа „медицински“ скоростен влак за транспортиране на болни от COVID-19.

Великобритания

Лондон, където са повече от половината от заразените в Англия, се стреми да избегне коронавирус армагедон, пише британският Independent.

В експоцентъра в британската столица започна работа по изграждане на временна болница с капацитет от 4000 места. Сега специалисти планират да изградят още такива болници в Обединеното кралство. Според прогнозите пикът на заразата в страната ще бъде достигнат след между 7 и 10 дни, посочва изданието.

Същевременно нарастват критиките срещу премиера Борис Джонсън за отказа на Великобритания да се присъедини към европейска програма за оказване на спешна медицинска помощ в борбата срещу коронавируса. Съгласно програмата ще се оказва жизненоважна медицинска помощ под формата на оборудване с цел борба с коронавируса. „Даунинг стрийт“ 10 твърди, че отказът се дължи на административна грешка. Говорител на британското правителство каза, че е имало първоначални проблеми в комуникацията във връзка с участието в програмата и Обединеното кралство е било объркано по въпроса дали му се полага участие в програмата.

Вестникът откроява положителната новина, че британският финансов министър Руши Сунак обеща вчера финансова помощ за самонаетите и хората на свободна практика в страната. Сунак обяви пакет от няколко милиарда британски лири в подкрепа на 3,8-те милиона самонаети, които понесоха финансов удар от кризата с коронавируса. Съгласно схемата, тези хора ще получат облагаема сума под формата на грант, като максималното ѝ равнище ще бъде 2500 паунда на месец. Мярката беше приветствана, но се намериха и критици, които казаха, че предвиденото изплащане на сумата през юни със задна дата от три месеца, ще бъде прекалено късно за много самонаети и работници на свободна практика.

Вестник Guardian пише, че правителството се опитва да смекчи критиките с план за самонаетите, добавя изданието и обяснява и в какво се изразява помощта за самонаетите – правителството ще плаща на тези хора облагаем с данък грант, базиран на техните предходни месечни печалби от последните три години, като отпусканата сума ще е 80 процента от тези печалби и таванът ѝ ще бъде 2500 лири на месец. За да бъдат избрани за участие в схемата, самонаетите трябва да имат годишна печалба от по-малко от 50 000 лири.

САЩ

Вестник Le Monde се спира и върху мерките, взети в САЩ, акцентирайки върху пакета от финансови помощи за над 2 трилиона долара, според който директно за американците ще отидат 500 милиарда долара. Всеки, който получава до 75 000 долара годишно, ако е сам, а ако е част от семейна двойка, при условие че двойката получава под 150 000 долара годишно, ще получи по 1200 долара. За децата ще има по 500 долара месечно. На фона на този план бяха оповестени и обезпокоителни данни за безработните в САЩ, като за една седмица 3,283 милиона американци са се регистрирали като безработни, посочва френското издание. Това е повече, отколкото в разгара на финансовата криза от 2008 г.

Серия от неправилни стъпки и пропуснати възможности също навреди на реакцията на САЩ, като сред тях беше и неспособността да се възприеме пандемията като нещо сериозно, дори когато тя беше погълнала Китай, коментира „Ню Йорк Таймс“. Вестникът отбелязва също, че на редица места в САЩ съседи си помагат, включително като купуват необходими неща на по-възрастните, комуникирайки с помощта на мобилни приложения.

Президентът Тръмп направи първоначална стъпка към повторното отваряне на икономиката на Съединените щати за Великден, като обяви, че администрацията му ще раздели окръзите спрямо риска от коронавируса и настоя в районите с нисък риск да паднат ограниченията.

Източници: БТА, Deutschland.de

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ