Защо дъждовете причиняват толкова жертви в Япония

Защо дъждовете причиняват толкова  жертви в Япония

Япония привлича природните бедствия (от земетресения през цунамита и изригване на вулкани до тайфуни) и като цяло е добре подготвена за тях. Защо тогава проливните дъждове, които се изляха в последната седмица, причиниха толкова жертви? Ето някои от факторите, допринесли за най-тежкото подобно наводнение в страната от 1983 г. насам, обобщени от Франс прес.

Сезон на тайфуните с рекордни валежи

Пороите започнаха, след като тайфун връхлетя Япония и даде началото на дъждовния сезон. В периода от юли до октомври-ноември страната бива поразена от урагани средно шест пъти годишно. Въпреки взетите мерки, като издигането на диги за контролиране на покачващите се води, дъждовете ежегодно вземат жертви.
Тази година обаче падналите валежи са безпрецедентни: за 72 часа бяха регистрирани рекорди в 118 пункта за наблюдения в 15 префектури.

Сложни географски дадености

Близо 70 процента от територията на Япония се състои планини и хълмове. Много от къщите са разположени на стръмни склонове или в равнини, застрашени от наводнения, накратко - в рискови зони. "Освен това геологията на страната е нееднородна поради тектоничните плочи и вулканични пластове, върху които се намира. Накратко - тя е силно уязвима", обясни Хироюки Охно от института "Сабо", изучаващ свлачищата.
Правителството приведе в действие дългосрочен проект, който предвижда преместване на хората от рисковите райони на по-сигурно място и наред с това забранява строежа на нови сгради в потенциално най-опасните зони. Много хора обаче продължават да живеят на уязвими за бедствия места.


Дървени къщи

Много японски къщи са дървени - това е традиционен материал за селските райони. Основите им също са от дърво, което повишава устойчивостта им на земетресения, но ги прави особено уязвими при наводнения или ерозия на почвата.

Нареждане за евакуация

През последните дни японските власти издадоха нареждания за евакуация на общо пет милиона души, но те не са задължителни и много хора не ги изпълниха - поради незнание, понеже е опасно да тръгнат или не смятат, че има риск.
Според експертите една от причините за многото жертви е недобрата система за предупреждение - на местни ръководители без всякакъв опит в справянето с бедствия се възлага да вземат решение дали да издадат заповед за евакуация или не.
"Колебанията дали да се нареди евакуация може да доведат до забавяне, а ако предупреждението е издадено през нощта, никой не го чува", отбелязва експертът по управление на бедствия Хиротада Хиросе.

Климатични промени

Много жители може би се поддават на илюзията за сигурност след години на впечатляващи метеорологични явления, които не са причинили жертви.
"Бедствията зачестяват. Живеем в свят, в който установените в резултат на предишния ни опит правила вече са неприложими", каза Охно.
Измененията в климата промениха картината и специалистите вече препоръчват населението да се евакуира преди заповедите за евакуация, когато се очакват проливни дъждове.

BBC/БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ