Защо Швейцария отново е топ локация за експатите?

Защо Швейцария отново е топ локация за експатите?

Защо Швейцария отново е топ локация за експатите?

Зашеметяващите пейзажи и високото качество на образованието са само част от причините, поради които експатите избират да живеят в Швейцария. Според резултати от проучване на банката HSBC сред 20 460 експати от 46 държави именно Швейцария е любимото място за живеене и работа, и то за трета поредна година.

93% от респондентите съобщават за подобрено качество на живот след преместването им в тази страна и я посочват за една от трите най-предпочитани, редом с Австралия и Нова Зеландия, когато става дума за цялостно благосъстояние, пише CNBC.

За Онър Джаксън, 29-годишна докторантка в университета в Нюшател, сред големите богатства на Швейцария са „красивите природни дадености“ с много планински преходи и проломи за разглеждане. „Просто е красиво, това е толкова зашеметяваща страна“, коментира тя.

Тя отбелязва и колко по-чист е въздухът в сравнение с Лондон, откъдето се мести през 2018 г. заедно с партньора си Алекс, който отглежда двугодишния им син.

Цената на живот е висока, но според Джаксън има фокус върху продажбата на местно отглеждана продукция и по-малко вносни стоки и на всички се плаща „доста добре“. Самата тя печели по около 70 хил. швейцарски франка (около 130 хил. български лева) годишно. Освен това през 2020 г. Женева въведе минимална заплата от 23 франка на час, за която се твърди, че е най-високата в света.

Джаксън и партньорът ѝ плащат около 1100 франка на месец за апартамент с три спални в Нюшател. Според швейцарската федерална статистическа служба средният наем в страната към 2019 г. е бил 1362 франка месечно.

Жителите не плащат национален осигурителен данък, а другите такси са „относително ниски“. Според Джаксън разходите за здравеопазване обаче са високи.

В Швейцария хората по закон трябва да плащат здравни осигуровки, ако искат да живеят в страната. През 2019 г. за един човек са били изразходвани по 801 франка за здравеопазване месечно. Жената отбелязва, че качеството на здравните грижи е високо, но цената все пак е шокираща спрямо Обединеното кралство, което има финансирана от данъци Национална здравна служба.

Същевременно тя казва, че има известна доза консерватизъм. „Например Алекс е татко, който си стои у дома, и може да има малко объркване относно това кой работи и хората са склонни да смятат Алекс за човека, отговорен за парите и други подобни неща“, обяснява Джаксън.

Тя и семейството ѝ скоро трябва да се преместят в Лос Анджелис за една година, тъй като е получила субсидия от национален орган в страната за отпуск за научни изследвания. След това обаче ще се върнат обратно в Швейцария и ще останат дългосрочно, ако това е възможно.

Стабилност

Сам Буржоа е преподавател в университета в Лозана и печели около 3000 франка на месец. Той живее в град Биел със съпругата си Катрин и техния син, след като се мести от Тексас през 2013 година.

Според него едно от предимствата на Швейцария е фактът, че е доста „стабилна“, особено по отношение на политиката.

„Искам да кажа, хубаво е, че нещата в институциите функционират и можете да разчитате на тях“, казва той.

Буржоа обаче добавя, че може да има малко културна „резервираност“, която идва с тази стабилност. „Когато съм в планината, ако се осмеля да изляза от пътеката, има: „О, не можеш да излизаш от пътеката“, обяснява той и допълва, че му липсва „американската дива природа“ от мястото, където е израснал във Върмонт.

Според него здравната система е много по-освобождаваща, отколкото тази на САЩ, защото не е обвързана с работата. „Много хора, които познавам, запазват работата си само заради здравеопазването, въпреки че са напълно нещастни там“, казва той. Мъжът вече е кандидатствал за швейцарско гражданство.

„Единствената причина, поради която бих се върнал в САЩ, например би била, по някакъв начин да ми предложат нещо… то трябва да е поне еквивалентен начин на живот, ако не по-добър, което е малко вероятно да се случи“, смята Буржоа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ