Жени излязоха на протест в Кабул
Малка група от жени реши да провери дали талибаните в Афганистан действително ще уважават правата им, както обещаха вчера.
Кадри, разпространени в социалните мрежи, показват четири жени в хиджаб, излезли на протест в столицата Кабул. Всяка от тях държи лозунг и излага на риск живота си в името на теста за гарантиране на права. Според „Ню Йорк Таймс“ жените настояват да имат право да работят и да ходят на работа. Само на метри от тях са застанали въоръжени талибани, както и тълпа от цивилни.
При последното управление на бунтовниците преди повече от две десетилетия изразяването на подобни позиции би коствало на жените побои, затвор или нещо по-лошо. Откакто влязоха в Кабул през изминалия уикенд, талибаните неколкократно подчертаха, че няма да отнемат достъпа до образование и дори предложиха в новосформираното правителство да има лица от женски пол.
По-рано тази седмица лидерът на талибаните Бехеща Арганд дори позволи да бъде интервюиран от жена в студиото на афганистанска телевизия.
Съдбата на афганистанските жени и причините за военния успех на талибаните е водеща тема на печатните издания в САЩ днес. Възражда се кошмарът на афганистанските жени, спасени от Америка преди 20 години, коментира "Уолстрийт Джърнъл" и се пита как е възможно те да бъдат оставени отново на произвола на талибаните.
Когато още не бе ясно кой е извършил атаките на 11 септември 2001 г., американците и светът вече знаеха за жестокостта на талибаните, вкл. за варварското им отношение към жените. Те забраняваха на момичетата да ходят на училище, на практика затваряха жените по домовете им и често ги подлагаха на насилие, унижения, изтезания и ужасяващи екзекуции, припомня изданието. През ноември 2001 г. Лора Буш направи безпрецедентно за първа дама президентско радиообръщение, в което постави въпроса за положението на жените и момичетата в Афганистан. Месеци по-късно, продължава вестникът, президентът Буш и афганистанският президент Хамид Карзай създадоха Американско-афганистански съвет на жените, който стартира десетки програми в помощ на възстановяването на социалния живот на афганистанките. Тези трудно постигнати успехи сега са силно заплашени от бързото изтегляне на САЩ.
Афганистанките са най-смелите, интелигентни, издръжливи и будещи възхищение жени, с които съм имала привилегията да работя, пише авторката и пита реторично как е възможно да ги оставим сега на ужасната съдба, която ги чака под управлението на талибаните. По думите й през последните 20 години те са постигнали огромен напредък - момичетата са образовани, жените управляват бизнеси и служат като войници, полицаи и кметове. Жени са се изучили за лекари и са били допуснати до здравната система за пръв път от десетилетия, подчертава тя.
Администрацията на президента Байдън и Конгресът трябва да премахнат "червената линия" за издаване на визи на афганистанци и да сътрудничат със съюзниците, за да им бъде осигурено убежище. Те трябва решително да окажат натиск върху талибаните и да настоят за защита на жените и момичетата и забрана на насилието срещу тях, призовава авторката на статията в "Уолстрийт Джърнъл" Чарити Уолъс, бивш заместник-шеф на протокола в Белия дом при Джордж У. Буш и настоящ президент на НПО "Уолъс Глоубъл Импакт".
Секретни доклади на американските разузнавателни агенции през това лято са чертаели все по-мрачна картина за изгледите талибаните да превземат Афганистан. Те са предупреждавали за евентуалното бързо рухване на афганистанските въоръжени сили, въпреки че президентът Байдън и неговите съветници казваха публично, че това няма да стане бързо, пише "Ню Йорк Таймс".
Към юли повечето разузнавателни доклади са стигали до все по-песимистични изводи и са изразявали съмнения дали афганистанските сили за сигурност ще окажат сериозна съпротива и дали правителството ще може да удържи Кабул. На 8 юли Байдън каза, че е малко вероятно правителството в Кабул да падне и че няма да има хаотична евакуация на американците като онази в края на Виетнамската война, припомня нюйоркското издание.
Анализ, представен в Конгреса, заключава, че талибаните са усвоили уроците от предишното завладяване на Афганистан. Сега бунтовниците, казва докладът, първо са превзели граничните пунктове, подчинили са провинциалните центрове, установили са контрол върху обширни територии в северната част на страната, преди да се насочат към Кабул - прогноза, която се сбъдва. Но ключовите решения на САЩ са взети много преди юли, когато сред разузнавателните агенции е имало единодушие, че афганистанското правителство ще удържи положението поне две години, така че изтеглянето да стане без проблеми, пише "Ню Йорк Таймс".
Вестникът цитира експерти, според които талибаните са победили чрез стратегия, която много често се е оказвала успешна през десетилетията на войни в Афганистан - те са устоявали по-дълго от своите противници. А и последните им дипломатически маневри с други страни в региона, особено с Китай, са подсилили неизбежното надделяване над все по-деморализираните правителствени сили.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.