Зловещи разкрития: Мигранти са продавани като роби
Стотици мигранти са били търгувани на робски пазари в Нигер и Либия, съобщи Международната организация по миграция (МОМ) в Женева.
Трафиканти на хора продават мигранти за 200 до 500 долара, а жертвите често пъти са държани в плен в продължение на месеци, като след това са принуждавани да вършат тежък труд или са използвани като секс роби или проститутки. Зловещите разкрития оповести Отман Белбеиси, който ръководи работата на миграционната агенция на ООН в Либия.
МОМ е събрала свидетелства от мигранти, които се опитали да стигнат до Либия - една от главните отправни точки за африканци, търсещи път към Европа през Средиземно море. По разказите на оцелели, похитителите често изнудвали своите жертви за пари с мъчения и ги карали да се обаждат на семействата си да искат откуп.
Някои мигранти били са принудени да работят на робски пазари или да охраняват тайни квартири, където били държани хора за откуп. Тези, които не успявали да платят откуп били оставяни да умрат от глад, казват свидетелите.
Лекар от МОМ е лекувал мъж от Гамбия, който тежал едва 35 кг. Семейството му било принудено да продаде дома си, за да плати за освобождаването му. "Отправящите се към Либия мигранти, които се опитват да достигнат Европа, нямат представа каква планина от изтезания ги чака точно оттатък границата", каза говорителят на МОМ Ленърд Дойл.
МОМ разпространява свидетелства на жертви в социални медии и радиостанции, за да предупреди потенциалните мигранти.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Китай потвърди плановете си да изпрати астронавти на Луната до 2030 г.
Любопитно |Character.AI забранява достъпа на потребители под 18-годишна възраст
Технологии |САЩ получават отсрочка от Китай за редкоземните елементи, но не и отмяна
Бизнес |Археолози разкриха 2000-годишно „мистериозно убийство“, докато снимат телевизионно предаване
Любопитно |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Белгия и Русия си размениха в социалните мрежи заплахи с унищожение
Свят |КНСБ заплашва с протести, ако в Бюджет 2026 минималната работна заплата остане 605 евро
Политика |Какво предлага Бюджет 2026 и защо не се хареса на никого?
Икономика |„Лукойл“ е получила оферта за закупуване на международните ѝ активи. Кой е купувачът?
Бизнес |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Тръмп: Намаляването на американското военно присъствие в Румъния "не е много голямо"
Свят |Между реалността и свръхестественото: Всеки трети у нас вярва в живот след смъртта, а две трети – в кармата
България |НАП продава автогарата в Перник
Политика |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.