Истината за емоционалната интелигентност
Има голяма разлика между този, който е уверен в уменията си, и този, който е наясно със себе си. Едно е да си социално интелигентен, а друго е да си емоционално интелигентен.
Да бъдете добър в професията си или да имате талант за даден занаят, няма нищо общо с емоционалната интелигентност. Хората много често забравят този факт.
В действителност, когато хората се замислят за нещата, от който зависи постигането на успех, се сещат за професионални умения, лидерски навици и управленски стратегии, но често забравят за емоционалната интелигентност, която остава извън светлините на прожекторите.
Истината за емоционалната интелигентност, която често пропускаме, е, че тя не може да бъде определена само и единствено като самопознание и разбиране на това, кои сме ние всъщност. Емоционалната интелигентност е способността да познаваме, както себе си, така и други, разпознавайки емоционалното състояние на двете страни поотделно, а същевременно с това и цялостно.
Това са 5 признака, показващи, че наистина сте емоционално интелигентни.
1. Опитвате първо да разберете, а след това да бъдете разбран
Това е златното правило на емоционалната интелигентност. В огромна част от случаите, конфликтите между хората се зараждат в точно тази комуникационна пресечка, когато едната страна, или и двете, се втурват с критики и оценки към чувствата на другия, вместо да се опитат да разберат о къде идват те.
2. Можете да разпознаете емоционалното си състояние и да поемате активни действия, за да го подобрите
Хората, които не са на "Ти" с емоционалната интелигентност, трудно могат да осъзнаят напълно собствените си емоции, а какво остава за чуждите. В основата на този тип интелигентност е способността да знаете какво е вашето емоционално състояние и да сте готови да поемете отговорност за него.
3. Знаете каква е разликата между това как се чувствате наистина и как трябва да се чувствате, според някой друг
Проекцията е това нещо, което се случва, когато хората приписват своите чувства и виждания на някой друг. Тези, които не могат да се похвалят с добре развита емоционална интелигентност, изпитват трудност при откриването на разлика между това, което наистина изпитват и това, което другия човек им казва, че трябва да чувстват. Тази разлика е от ключово значение, ако искате реално да опознаете себе си.
4. Разбирате кои житейски навици ви карат да реагирате емоционално на определени ситуации
Едно от най-големите предизвикателства, пред които се изправя човек, е формирането на положителни навици. В основата на това, стои разбирането на човешката емоционалност и по-точно на начина, по който тя се влияе от нашите действия и постъпки.
Например, хората остават разочаровани всеки път, когато се занимават с дейност X, но въпреки това продължават да повтарят същата тази дейност X, отново и отново, без да осъзнават емоционалната реакция, която произтича от нея.
5. Можете да покажете несъгласие, без да реагирате емоционално
Има огромна разлика между почтителното несъгласие и емоционалната дискусия, която обикновено завършва с нападки и оскърбление. Едното е продуктивно, а другото внася хаос. Не е нужно да завършите дискусията със съгласи, за да имате ползотворен диалог. Хората могат да се уважават дори и ако защитават две напълно противоположни становища. Диалогът се превръща в конфликт, когато емоциите вземат превес и здравият разум остане на втори план.
Никълъс Коул, писател и предприемач, за Inc.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.