Facebook призна, че може да стане заплаха за демокрацията

Facebook призна, че може да стане заплаха за демокрацията

Социалните мрежи могат да бъдат заплаха за демокрацията, призна Facebook, но увери, че прави всичко възможно, за да ограничи този риск.

"Макар да съм оптимист, не подценявам вредите, които интернет може да причини, включително върху добре работещата демокрация“, казва директорът по гражданските инициативи в компанията Самид Чакрабарти в текст, публикуван вчера и цитиран от Франс прес.

След като собственикът на групата Марк Зукърбърг заяви в началото на годината, че е подценил ролята на фалшивите новини, сега това направи и Facebook.

Върху социалната мрежа с 2 млрд. потребители от месеци валят критики за това ще е използвана за пропаганда и разпространяване на фалшива информация. В САЩ тя е мишена в разследването на евентуалната руска намеса в президентските избори през 2016 г. Властите подозират, че Москва е използвала социалните мрежи, за да влияе върху нагласите на избирателите.

По думите на Чакрабарти, на мрежата й е отнело твърде много време, за да разбере, че е използвана от злонамерени хора.

"Решени сме да се борим с негативните влияния и да се уверим, че нашата платформа допринася по безспорен начин за доброто на демокрацията“, каза Кейти Харбът, отговаряща по въпросите, свързани с политиката на компанията, в друго изявление вчера.

Facebook обяви през последните дни две големи промени, които трябва да подобрят подбора и качеството на новините на стените на потребителите. Едната промяна: ще имат предимство съобщенията от близки и приятели за сметка на съдържанието от медии, институции и брандове. Втората: мрежата ще пресее източниците на информация по степен на доверие според мнението на потребителите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ