Китай инжектира рекордните 378 млрд. долара в R&D

Китай инжектира рекордните 378 млрд. долара в R&D

Китай инжектира рекордните 378 млрд. долара в R&D

Разходите на Китай за научноизследователска и развойна дейност (Research and Development -R&D) са нараснали с 10,3% до 2,44 трлн. юана (378 млрд. долара) през 2020 г., сочат данните на Националното статистическо бюро на Китай, предава Си Ен Би Си.

Според доклад на Бюрото, разходите за R&D са представлявали 2,4% от брутния вътрешен продукт на Китай през миналата година.

Този резултат е нов рекорд за Китай, но същевременно с това е и най-бавният темп на ръст за последните пет години, след като през 2019 г. бе отчетен скок от 12,5%.

Според Бюрото в края на 2020 г. Китай е разполагал с 522 „национални ключови лаборатории“ и 350 „национални инженерни изследователски центъра“.  През миналата година Националната фондация за природни науки на Китай е финансирала 457 хил. проекта.

За сравнение, миналият март Федерацията на американските учени представи доклад, според който САЩ са планирали да похарчат 134 млрд. долара за R&D през 2020 г. Засега страната не е публикувала официални данни.

Преследването на технологичен суверенитет

През последните няколко години САЩ предприеха редица политики, целящи да забавят растежа на Китай.

Миналата година Вашингтон постави в черен търговски списък десетки китайски компании и блокира световните доставки на чипове за телекомуникационния гигант Huawei на база опасения за националната сигурност. От Huawei отричат оборудването на компанията да се използва за шпионаж от в полза на китайското правителство.

На фона на нарастващата нестабилност на световните вериги за доставки, Китай и редица други страни предприемат стъпки в опит да засилят „технологичния си суверенитет“ и да станат по-независими от чужди технологии в сфери като производството на чипове и 5G оборудване

„Нарастващата геополитическа несигурност и заплахата от глобални търговски конфликти поставят под въпрос оптимизма от последните десетилетия по отношение на взаимозависимостта на нашите икономики“, се казва в доклад от миналия юли на германският институт „Фраунхофер“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ