Туризмът у нас генерира над 11,6 млрд. лв. БВП

Политика за бисквитки

По данни на Световния съвет по туризъм и пътувания през 2016 г. в отрасъла и свързаните с него икономически дейности у нас е формиран брутен вътрешен продукт на стойност над 11,6 млрд. лв., което е близо 13 на сто от показателя за страната. За този период работещите в сектора и свързаните с него отрасли са били 363 хил. души, което е близо 12 на сто от всички заети в България. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова по време на тържествена церемония по повод 50 години от създаването на специалността "Туризъм" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и 45 години от учредяването на катедра "География на туризма".

„Туризмът е сред най-динамично развиващите се отрасли в българската икономика. Седем от всеки 100 евро, инвестирани у нас, са вложени в туризма. Цифрите са достатъчно показателни за перспективите, които открива секторът за реализацията на младите и образовани хора”, заяви Ангелкова.

„Немислимо е България да бъде разпознаваема, привлекателна и търсена туристическа дестинация за четири сезона, без помощта и професионалността на кадрите, които се посвещават на важния за просперитета на България сектор”, подчерта Ангелкова и допълни, че положителните статистически данни потвърждават развитието на туризма в България.

Данните до момента показват, че отново ще имаме успешна година в туризма след рекордната 2016 г. От началото на годината до края на август общият брой посещения на чуждестранни туристи в България 6 532 994. Ръстът спрямо същия период на миналата година е близо 8 на сто, сочат данните на НСИ.

„Секторът се развива устойчиво и надграждаме постигнатото”, похвали се министърът на туризма.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
Над 10 арестувани при акция на ГДБОП във Фонда за лечение на деца в чужбина
Швейцария, Австрия и Великобритания губят туристи заради конфликта в Иран