Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|11 бизнес лидери стигнаха до финал в „Мениджър на годината 2011”
Все по-силни и качествени лидери, които се стремят към устойчиви и високи резултати, излъчва бизнес елитът на България. Доказателството са финалистите в тазгодишното, четвърто поред издание на единствения по рода си у нас конкурс за лични постижения в управленските практики „Мениджър на годината 2011”.
За разлика от предишни години, в които до финалия трети етап стигаха 10 кандидати, тази година те са 11, тъй като двама от тях са с равни резултати от проведените до момента два етапа на селекция, обяви Васил Мирчев, председател на холдинга ВМ Финанс Груп и издател на сп. „Мениджър”. Изданието е организатор на конкурса в партньорство с консултанската компания „Делойт България”, която извършва независимото оценяване по специално разработена за конкурса методология.
В присъствието на 9 от номинираните бизнес лидери на пресконференция днес в столичния Гранд Хотел София г-н Мирчев обяви имената на 11-те претенденти, които ще се борят за титлата „Мениджър на годината 2011”. Преди това по негова молба, всички в залата отдадоха почит в памет на Стив Джобс.
За пръв път тази година половината от финалистите са дами, отбеляза още г-н Мирчев. Ето и претендентите за титлата в конкурса, представени по азбучен ред:
Ваньо Алексиев е управител и собственик на „Глобал Биомет” ООД и „Биомет” ЕООД. Завършил е Електронна техника в УНСС и има следдипломна квалификация по Международни икономически отношения.
Виолина Маринова е председател на УС и главен изпълнителен директор на банка ДСК. Завършила е финанси и кредит във ВФСИ „Димитър Ценов”, Свищов. Специализирала е комплесно банково обслужване на населението от ДСК в УНСС и мениджмънт, маркетинг, бизнес комуникации, финанси и счетоводство в Института по мениджмънт и маркентиг в София. Работи повече от 30 години в ДСК, като заема редица ръководни постове. Председател е на Асоциацията на банките в България и член на НС на пенсионноосигурителна компания „ДСК Родина”. Член е на СД на „Банксервиз”.
Димитър Илчев е главен мениджър и председател на Надзорния съвет на „Евромаркет Груп”. Завършил е Инженерен строителен институт, Русия със специалност Промишлено и гражданско строителство. Работил е като експерт в строителната дирекция на „Контролно заваръчни устройства”. Основател е на фондация „Ерена”.
Зоя Паунова е изпълнителен директор на „Астра Зенека Ю Кей Лтд”. Завършила е магистратура по фармация в Медицинска академия, София със специализация “Организация и оптимизация на фармацевтичното дело”. Има диплома от Yale University, Америка и от INSEAD, Франция. Преди да постъпи на тази длъжност е работила във „Фармахим”, ICI България и „Зенека България”. Член е на борда на „Български форум на бизнес лидерите”, „Асоциация на научноизследователските фармацевтични производители в България”, „European Round Table Branch in Bulgaria” и на КРИБ.
Ираван Хира е генерален директор на „Хюлет-Пакард България”. Има магистърска степен по изчислителна техника от Технически университет, София. От създаването на „Хюлет-Пакард България” е заемал различни ръководни постове в компанията. Преди това е заемал водещи позиции в S&T България.
Николай Михайлов е председател на съвета на директорите на „Трейс Груп Холд”, АД. Доцент е в катедра „Пътища” в УАСГ, където е завършил пътно строителство и откъдето има специализация по „Проектиране и строителство на летища и автомагистрали. Завършил е Икономически университет, Варна със специалност мениджмънт и стопански бизнес. Има специализация по бизнес и управление на стопанския процес от Австрийската стопанска камара. Работил е в „Главно управление на пътищата” и в „Пътно управление”, Стара Загора. Бил е изпълнителен директор на „Пи Ес Ай”. Председател е на секция „Инженерна инфраструктура” към Камарата на строителите в България, съпредседател е на комитета по „Инвестиционни проекти и инфраструктура” към КРИБ. Член е на ръководството на българската браншова камара „Пътища” и на „Българската търговско-промишлена палата”.
Петя Димитрова е изпълнителен директор и член на борда на директорите на Еurobank EFG. Придобива професионалния си опит на различни длъжности в областта на финансите, одита, консултантските услуги, приватизацията и други. Председател е на Комитета по финансови услуги на КРИБ, член на УС на БФБЛ, член на УС на Американската търговска камара в България и член на Клуба на финансовите директори в България.
Снежина Казакова е изпълнителен директор на „Ди Ейч Ел Експрес България”. Завършила е английска филология в ПУ "П.Хилендарски". Има магистърска степен по химия от СУ „Св. Климент Охридски”. От 1996 г. досега в Ди Ейч Ел Експрес България” е заемала постовете на търговски представител и регионален дирекатор за Северна България и търговски директор.
София Христова е изпълнителен директор на „Пенсионно осигурително дружество Алианц България”. Завършила е УНСС със специалност Финанси. Специализирала е “Управление на пенсионни фондове” в САЩ, “Корпоративно управление” в USAID и “Попечителски банки” в САЩ. Работила е в Националния статистически институт, в системата на „Холдинг България”, в „Доброволен пенсионен фонд България”. Била е изпълнителен директор на „Енергиен осигурителен фонд”, част от „Холдинг България”.
Станислав Разпопов е главен изпълнителен директор на „Дунапак Родина” АД. Има магистърски степени по международни икономически отношения от Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” и по изчислителна техника от ТУ, София. Завършил е специализации в Австрия и Люксембург. Заемал е ръководни позиции в „Конвой Уорлд” АД, „Агрима Водолей” АД и „БГ Импекс” ООД.
Харис Коцибос е изпълнителен директор на GLOBUL. Завършил е Електроинженерство в Атинския технически университет и има магистърска степен по бизнес администрация от Университета Дърман във Великобритания. Работил е в Procter & Gamble Гърция, а по-късно е назначен за Маркетинг директор в Unifon/Vodafone и Gr. Sarantis. В периода 2002-2008 г. Коцибос последователно заема длъжностите търговски директор в O.T.E. International, главен търговски директор в Armentel и Търговски директор в OTEGlobe. Женен, с едно дете.
62 висши мениджъри подадоха документи за участие в тазгодишното издание на конкурса, сподели Васко Райчев, председател на „Делойт България”. Всички те се включиха в първия кръг на надпреварата, а за да бъдат допуснати до него, трябва да отговарят на няколко предварителни условия:
- компаниите, които управляват да имат годишен оборот от 10 млн. евро или да имат 50 души персонал
- да управляват компанията най-малко от две години
- поне половината от годината да живеят в страната
Във втория кръг кандидатите се оценяват по финансови показатели и добри управленски практики. При финансовите показатели се взимат предвид ръст на продажбите от основна дейност, доходи на инвестирания капитал, EBITDA, отношение дълг-собствен капитал и други. При добрите управленски практики се оценяват организационната структура и вътрешната комуникация, внедрена интегрирана информационна система, проучване на удовлетвореността и мотивацията на служителите. В оценката на финансовите показатели и добрите управленски практики се поставят оценки. Така се излъчват финалистите на конкурса.
Победителят се излъчва след пресяване в третия кръг, до който достигат само финалистите. В него се оценяват личните качества на мениджърите, умението им да управляват успешно своя екип и компания. Оценката се прави чрез интервюта с всеки финалист и с негови подчинени. Точки се поставят в пет области – лидерство, предприемачество, стратегическа ориентация и аналитичност, управление на ресурси и управление на хора. На базата на всички оценки – от втория етап и от интервютата се определя мениджърът на годината, припомни г-н Райчев.
От тази година гарант за обективността на конкурса е и специално учреденият Обществен съвет в който членуват Андреас Майерхофер, мениджър на годината 2010 и главен изпълнителен директор на „Мобилтел”, професор д-р Георги Чобанов, декан на Стопанския факултет на Софийския университет и Георги Ангелов, старши икономист в „Отворено общество” са членовете на Обществения съвет на конкурса „Мениджър на годината’ 2011”. Тяхната задача е да потвърдят, че предварително избраната методология за оценка на кандидатите е приложена безпристрастно и с еднакъв подход.
Победителят ще стане ясен на 14 ноември тази година на тържествена церемония в Националната опера, съобщи г-н Максим Майер, управител и редакционен директор на сп."Мениджър". Той обобщи и някои от най-любопитните факти и цифри за досегашните издания на конкурса:
„Мениджър на годината” в цифри и факти
Победителите досега:
2010 г. - Андреас Майерхофер, главен изпълнителен директор на „Мобилтел” АД
2009 г. - д-р инж. Лъчезар Цоцорков, изпълнителен директор на „Асарел медет“ АД
2008 г. - инж. Валенти Трифонов, изпълнителен директор на „Приста ойл“
- Във всичките издания на конкурса досега са участвали 267 висши мениджъри.
- Чуждите мениджъри са били 28.
- В първия конкурс – през 2008 г. дамите са само 9. През 2011 г. са 20.
- През годините най-много са участниците от индустриалния сектор, следвани от банковия и застрахователния и от ИТ сектора.
- Участниците в "Мениджър на годината" имат дипломи от над 14 страни в Европа, Азия и Северна Америка.
Медийни партьори на събитието тази година са bTV, вестниците „Труд” и „24 часа”, Дарик радио и онлайн изданието „Инвестор БГ”.
По време на пресконференцията днес се проведе и традиционната анкета сред журналисти и бизнесмени, които, разделени в два отбора дадоха в реално време отговори на пет въпроса, очертаващи прогнозите им за икономиката на България догодина. Очаквайте по-късно подробна информация за резултатите.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.