5 начина да контролираме какво Google знае за нас

5 начина да контролираме какво Google знае за нас

Харесва ли ви или не, връзката ни с Google става все по-интимна. Наскоро компанията разшири възможностите си за комбиниране на данни от информационните си и комуникационни технологии, за да създаде един много по-подробен профил на потребителите си. Google казва, че прави това, за да опрости правилата за поверителност и да подобри работата на сайтовете си Gmail, Picasa, Google и YouTube. Тази реформа разбира се има и бизнес причина. Google получава шанс да се използва данните, които събира, за да приведе в съответствие с вашите интереси персонализираните реклами, които излъчва и които са сред най-доходоносните за компанията.

Много групи за защита на личните данни се оплакват, че Google нарушава личната свобода на хората по този начин. Европейският съюз води разследване по случая. Докато становището стане ясно обаче има няколко неща, които можем да направим, за да защитим личната си свобода в мрежата, пише USA Today.

Не влизайте в профила си. Не забравяйте, че новата политика отразява това, което се случва, когато вие сте регистриран потребител на Google. Можете да избегнете това проследяване просто като не влизате в профила си.

Разберете какво Google знае за вас. Това стана лесно с услугата https://google.com/dashboard. Ще трябва да се регистрирате, за да я използвате. После, ако сте активирали услугата Web History ще можете да проверявате списъците с последните си търсения и да изтриете това, което не искате търсачката да помни за вас. Ако не ви харесва куп целенасочени реклами да ви заливат, може да влезете в услугата „Рекламен мениджър” на https://google.com/ads/preferences , където да премахнете или редактирате категориите си интереси. Също така може да натиснете бутона „Отказване”. Така пак ще виждате реклами в Google, но те няма да са целенасочени и избрани специално за вас.

Възползвайте се на неприкосновеността на личния живот на вашия браузър. Основните браузъри предлагат „анонимен” режим. Обикновено това означава, че нещата, които правите не са записвани в историята на файловете на вашия браузър.

Маскирайте интернет адреса си. Няколко услуги са на разположение, за да ви помогнат да маскирате интернет адреса си. Най-популярната от тях е анонимайзера TOR. Това е безплатен софтуер, който може да се инсталира, който прави трафика анонимен и избира случайни сървари, през които информацията да преминава.

Останете извън линия. Нито една от посочените по-горе стъпки няма да ви гарантира пълна анонимност. По начало вашият интернет доставчик има информация за вас, така че най-сигурният начин да останете спокойни за вашата лична неприкосновеност е да останете извън мрежата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ