Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Абровски определи като "тирания" отношенията между производители и търговски вериги
Министърът на земеделието и храните Пламен Абровски заяви, че правителството подготвя сериозни мерки срещу неконтролираното поскъпване на храните и обвини големите търговски вериги в прекомерни надценки и натиск върху българските производители.
„Това е първото правителство, което в рамките на предизборната кампания пое ангажимент да направи нещо за това неконтролирано поскъпване на цените. И е факт – още в първата седмица на Народното събрание ние внесохме законопроект, който беше подготвен. Законопроект, в който сме убедени, че ще овладее с чисто пазарни мерки това поскъпване“, заяви в ефира на bTV министър Абровски.
По думите му, високите цени вече се усещат от всички граждани. „Дори аз го усещам по джоба си. Цените са високи. И ще ме пощадят търговските вериги, но наистина прекалиха“, каза министърът.
Според него големият проблем е липсата на регулация и контрол през последните години. „От 2000 г. до 2026 г. никой никога нищо не е правил. Над 70% от търговията на дребно в България се извършва в големите търговски вериги. Това е факт“, подчерта той.
Абровски обясни, че част от бизнеса е изразил притеснения относно новите мерки, но според него те се дължат на неразбиране на законовите текстове.
„Оказа се, че когато се обясни от юридическа гледна точка какво стои зад разпоредбите, много хора се успокоиха“, заяви той. Министърът посочи като пример надценките при хранителните продукти. „Ако сте чели внимателно секторния доклад на КЗК за плодовете и зеленчуците и за млякото – аз съм изчел всичките 117 страници – надценките стигат близо 90%. В момента нямаме законодателна рамка“, каза Абровски.
Той даде пример с български кашкавал, който според него се поставя в неравностойно положение спрямо вносните продукти. „Представете си един прекрасен български кашкавал, произведен с българско мляко, който струва 10 лева. Срещу него има вносен продукт за 15 лева. Принципно би трябвало да се купува българският кашкавал, защото е по-евтин. Но когато влезе в търговската верига, тя има право сама да прецени каква надценка да сложи. Ако на българския кашкавал сложи 80% надценка, а на вносния – 20%, за крайния потребител кой ще бъде по-скъп?“, попита министърът. По думите му новият закон ще ограничи именно тази практика.
„Нашето предложение е да няма разлика в надценката повече от 10% за еднакви типове продукти. За да може българският производител наистина да се конкурира“, обясни той. Абровски подчерта, че държавата няма да определя директно цените, а ще въвежда механизъм за „справедлива цена“. „Терминът „справедлива цена“ се въвежда от държавата, за да може да покаже на българския гражданин, на база обективни икономически данни и сравнение с други държави от Европейския съюз, колко би трябвало да струва един продукт“, каза министърът. И допълни, че очаква ефект от мерките до няколко месеца след приемането на закона.
Абровски коментира и отношенията между производителите и търговските вериги, които определи като „тирания“. „Вътре във взаимоотношенията им цари – не бих го нарекъл хаос – бих го нарекъл тирания. Абсолютна тирания“, заяви той.
Министърът отказа да коментира темата за намаляване на ДДС за храните, като подчерта, че това е ресор на финансовото министерство. „Аз имам един принцип – коментирам това, което е в патримониума на Министерството на земеделието. Това, което е в патримониума на министъра на финансите, не смятам, че е редно да го коментирам“, каза Абровски.
По отношение на контрола върху храните и вноса на месо министърът заяви, че системата работи, но според него не трябва да се акцентира само върху отделни акции. „Аз, ако бях на негово място, нямаше да се хваля с хванати 150 килограма месо, а щях да тръгна по веригата и да видя защо това месо се появява“, коментира той.
Абровски обърна внимание и на проблема с млечните продукти и произхода на суровините.
„Искам това прекрасно българско мляко да се изкупува. За да се изкупува, ние трябва да тръгнем или от началото, или от края на тази агрохранителна верига“, каза министърът. Той съобщи още, че е разпоредил създаването на работна група, която да предложи механизъм за по-ясно обозначаване каква част от млякото в даден продукт е българско.
Министърът засегна и темата за защитата от градушки, като предупреди, че в момента половината страна остава без самолетна защита заради изтекъл договор. „Договорът е изтекъл през есента на 2025 година. Оттогава до сега нищо не е свършено“, заяви Абровски.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Зеленски настоява за повече западна подкрепа след смъртоносните руски удари по Киев
Свят |UEFA обвини FIFA, че прекрачва „червената линия“ с решението си за картона на играча от отбора на САЩ
Спорт |Белгия обвини ФИФА в двоен стандарт заради отменен червен картон на САЩ
Свят |Упровителят на НЗОК разпореди проверки на звено „Вътрешен одит“ и Инспектората към Касата
Политика |Китай извърши изпитателно изстрелване на балистична ракета в безядрената зона на Южния Пасифик
Свят |Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Мениджмънт |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Свят |Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Технологии |Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Автомобили |Звездите за бизнеса от 6 до 12 юли: Тази седмица няма да възнагради най-бързите, а най-внимателните
Хороскоп |Ще ни следят с камери в таксито
България |На днешната дата, 6 юли. Световен ден на целувката
На днешната дата |Франция е изправена пред нова гореща вълна
Свят |Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
СвятЗнаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Наука и ЗдравеГергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
МениджмънтВ дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
Наука и Здраве5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
УправлениеОт 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
БългарияРойтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
ТехнологииПентагонът създаде централизиран команден център за дронове
СвятИзненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
Техники за успехABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
БългарияДжеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
ТехнологииБНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
ФинансиКитайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
АвтомобилиПочина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
ОбществоADVERTORIAL
70 години инженерна прецизност: как фабриката на GROHE в Лар превърна душа в технологично преживяване
Visa и банки от цяла Европа навлизат в следващия етап на агентната търговия и осигуряват надежден достъп за търговците
Коментари
Няма въведени кометари.