Американският съд разпореди нов преглед на сделката с Grail на Illumina от страна на ФТК

Американският съд разпореди нов преглед на сделката с Grail на Illumina от страна на ФТК

В петък апелативният съд на САЩ отмени заповедта на Федералната търговска комисия (ФТК) срещу покупката на Illumina на производителя на тестове за диагностика на рак Grail, бивш филиал на компанията, като заяви, че агенцията е приложила погрешен правен стандарт, предаде Ройтерс.

Базираният в Ню Орлиънс състав на 5-ия окръжен апелативен съд на САЩ издаде заповед от 34 страници, с която изисква от Федералната комисия по търговия да преразгледа сделката.

Съставът от трима съдии заяви, че агенцията разполага със съществени доказателства, че сделката ще намали конкуренцията, тъй като компаниите се стремят да пуснат на пазара кръвен тест за откриване на много видове рак.

Говорител на ФТК заяви, че становището на комисията е "важна победа за антитръстовото правоприлагане, тъй като ясно признава как вертикалните сливания могат да застрашат конкуренцията".

Но комисията също така заяви, че ФТК не е взела под внимание обещанието на Illumina да продължи да продава услугите си за секвениране на ДНК на други фирми. Illumina е предложила да подпише договори за доставка на всички конкуренти на Grail и да не повишава цените.

"Разглеждаме решението", заяви Illumina в коментар, публикуван след решението.

Съдът отхвърли аргумента на Illumina, че ФТК е упражнила правомощията си по противоконституционен начин.

"Конституционните оспорвания на Illumina по отношение на правомощията на ФТК са изключени от задължителен прецедент на Върховния съд", пише той.

Говорителят на ФТК добави, че решението на съда е "ключов момент за тези, които искат да защитят отворените, конкурентни пазари, и огромна победа за потребителите в съвременната икономика".

Базираната в Сан Диего Illumina подаде жалбата през юни, след като ФТК поиска от нея да продаде Grail, заявявайки, че агенцията ѝ е отказала справедлив процес.

Grail, оценявана на 7,1 млрд. долара съгласно сделката с Illumina, се стреми да предложи на пазара мощен тест за диагностициране на много видове рак от един-единствен кръвен тест, известен като течна биопсия.

ФТК е загрижена, че Illumina, доминиращият доставчик на ДНК секвениране на тумори и ракови клетки, което помага на пациентите да изберат най-добрия вариант за лечение, може да повиши цените или да откаже да продава на конкурентите на Grail.

През март 2021 г. агенцията подаде жалба, целяща да спре сделката, но загуби пред административен съдия на ФТК. Случаят се върна при комисарите на ФТК, които го възстановиха. След това Illumina го отнесе до апелативен съд.

Въпреки борбата с ФТК и подобна битка в Европа, Illumina приключи придобиването на Grail в средата на 2021 г.

Оттогава Европа предлага мерки, с които Illumina да прекрати придобиването на Grail. Illumina твърди, че не извършва дейност в Европа и следователно органът на ЕС за защита на конкуренцията няма юрисдикция.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул