Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Япония и ЕС планират обща собствена сателитна мрежа за сътрудничество в космоса

Япония и ЕС планират да създадат собствена сателитна мрежа, както и да си сътрудничат в отбранителната промишленост, за да намалят зависимостта си от Съединените щати. Това съобщава вестник Nikkei, позовавайки се на проект на споразумение, което се подготвя за приемане на срещата на върха Япония-ЕС на 23 юли в Токио.
Очаква се страните да се споразумеят за създаването на група малки спътници, които ще се експлоатират съвместно, а също така да обсъдят формата на публично-частно партньорство в тази област. По-специално, могат да бъдат разработени общи стандарти и правила относно важни технологии, както и обмена на данни за изменението на климата и борбата с природните бедствия. Освен това страните ще обсъдят съвместната работа за борба с космическите отпадъци.
Япония и ЕС разглеждат наличието на сателитна връзка, която позволява взаимодействие в реално време, като ключов фактор за по-нататъшна цифровизация. Токио и Брюксел обаче са далеч назад от САЩ и Китай в това отношение. Позовавайки се на данни от японското Министерство на икономиката, търговията и промишлеността, вестникът отбелязва, че само SpaceX на Илон Мъск планира да изстреля 40 000 спътника, докато Китай планира да изстреля 10 000. ЕС планира да има 290 спътника, докато Токио планира да има „повече от пет спътника“ до началото на 30-те години на миналия век. В тази връзка Nikkei отбелязва, че Япония и много държави-членки на ЕС, бидейки съюзници на САЩ, са силно зависими от Вашингтон в областта на информационните технологии. Политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп поражда съмнения относно перспективите за сътрудничество в космическия сектор, така че Токио и Брюксел искат да си взаимодействат, за да развиват собствените си индустрии. ЕС и Япония вече подписаха споразумение за стратегическо партньорство през ноември 2024 г., както и партньорство в областта на сигурността и отбраната.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.