Като по време на пандемията...

Като по време на пандемията...

Спадът в европейския строителен сектор удари силно производителите на алуминий. Това заяви главният финансов директор на Norsk Hydro Пол Килдемо, цитиран от в. Financial Times.

Според Пол Килдемо  в редица големи страни в региона спадът в търсенето в строителния сектор е съпоставим със ситуацията по време на пандемията от COVID-19. Високите лихвени проценти и растящите производствени разходи също допринасят за спада в строителните обеми, каза финансовият директор на Norsk Hydro, на която една от соновните дейности е производство на алуминий, използван широво в строителството.

„В някои страни и региони наблюдаваме спад на търсенето с до 50% на годишна база, сравнимо с това по време на пандемията“, поясни още  Килдемо.

По-ниското търсене и цените на метала причини спад на печалбите на Norsk Hydro, най-големият производител на алуминий в Европа, през четвъртото тримесечие на миналата година.

Пол Килдемо също така вижда риск от повишена нестабилност на пазара на алуминий. Това се дължи на факта, че складовете на Лондонската метална борса (LME) са пълни с руски алуминий, който потенциално не може да бъде продаден поради санкции.

Ако търсенето на метала се увеличи, пазарът може да се сблъска с недостиг, тъй като някои потребители отказват да купуват руски алуминий. Това може да доведе до рязък скок на цените на металите и потенциално да създаде променлив и нестабилен пазар.

"Има голям риск от повишена нестабилност на цените на LME в момент, когато пазарът отново стане оскъден и има нужда от метал от борсовите складове. Тъй като има само руски метал и той не може да бъде получен, съществува риск от реална нестабилност на цените ”, предупреди  Килдемо.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Глобалните застрахователни загуби от природни бедствия ще достигнат 107 милиарда долара през 2025 г.
Как да говорите с авторитет?
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Скрита климатична промяна може да е подтикнала епичните тихоокеански плавания преди 1000 години
Френски съд: ПСЖ трябва да плати 60 милиона евро на Мбапе