Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Teva купува генеричния бизнес на Allergan за $40,5 милиарда
Израелската Teva Pharmaceutical Industries ще плати $40,5 милиарда в брой и акции за генеричния бизнес на Allergan (б.р. доскоро Актавис), затвърждавайки позицията си като световен №1 производител на генерични лекарства и давайки на Allergan свободата да се фокусира върху брандираните лекарства, изплащането на дългове и потенциални „преобразяващи” придобивания, съобщава Reuters.
И двете компании имат лидиращи позиции и у нас чрез своите представителства.
Сделката, която е най-голямата в корпоративната история на Израел, позволява на Teva да реализира икономии от по-обемното производство, което е жизненоважно в ниско-рентабилния бизнес с генерични лекарства. Teva, която се отказа от ожесточена борба за закупуване на Mylan, вероятно ще трябва да разпродаде някои лекарства, за да получи одобрение за придобиването от антитръстовите регулатори, коментира Reuters.
„Бизнесът на Allergan е по-развит от този на Mylan. Той е по-интересен, доходоносен бизнес и е добре управляван”, казва Гилад Алпер, анализатор от Excellence Nessuah.
Allergan, известна с производството на Ботокс (BOTOX®), се превърната в третия най-голям производител на генерични лекарства в САЩ, след като през март бе придобита от базираната в Ирландия глобална фармацевтична компания Actavis. Allergan е смятана за по-подходяща от Mylan, тъй като ще усъвършенства каналите за дистрибуция и достъпа на Teva до доходоносни инжектируеми лекарства.
Изпълнителният директор на Allergan, Брент Саундърс, който водеше сделката по придобиването на Forest Laboratories – а след това и на Allergan – от Actavis, казва, че компанията ще използва 36-те милиарда долара нетни приходи от продажбата на генерични лекарства, за да съдейства при финансирането на големи придобивания.
От началото на 2014 година, в сектор здравеопазване се сключват безпрецедентно много сделки – от големи производители на лекарства, които придобиват по-слаби свои конкуренти, до сливания между производители на генерични лекарства и сдружения между застрахователи.
Към 23-ти юли, сливанията и придобиванията в глобалното здравеопазване през последната година възлизат на $398,5 милиарда, което е с 80% повече отколкото в периода 2013-2014, сочат данни на Thomson Reuters.
Акциите на Teva, които пострадаха заради несигурността около придобиването на Mylan, скочиха с 16,4 процента в понеделник след обявяването на новината за предстоящата сделка Тези на Allegan пък поскъпнаха с 6,1%, докато акциите на Mylan се сринаха с 14,5%.
Teva разкри, че е предприела ход спрямо Allergan преди година, но не е успяла да събуди интерес, поради което се е насочила към Mylan. След многократни откази обаче, израелската компания отново се върнала на масата за преговори с Allergan миналия месец.Teva ще плати $33,75 милиарда в брой и $6,75 милиарда в акции, които възлизат на 10% от акциите на израелската компания. Очаква се сделката да бъде финализирана през първото тримесечие на 2016 година.
Вигодман заяви, че бъдещата нова компания ще има официални приходи в размер на $26 милиарда и печалби преди лихви, данъци и амортизация от $9,5 милиарда за 2016 година.
„Придобиването подсилва стратегията ни, ускорява растежа и разнообразява източниците на печалби както продуктово, така и географски, подкрепяйки новия ни бизнес модел”, казва той.
Teva, която ще разполага с портфолио от над 1000 продукта след осъществяване на сделката, предвижда двуцифрен ръст на доходите на акция през следващата година и над 20% обезщетение във втората и третата година след финализирането на сделката.
До третата годишнина се очакват синергийни ефекти и данъчни икономии в размер на $1,4 милиарда годишно от ефективността на операциите, производството, продажбите и маркетинга.
Освен това се очаква придобиването да генерира свободен паричен поток от $6,5 милиарда през 2016, който да нараства на годишна база. Това значи, че Teva ще може да търси нови възможности за придобивания, за да разшири портфолиото си както от специализирани фармацевтични, така и от генерични продукти.
J. P. Morgan влиза в ролята на финансов съветник на Allergan, а Latham & Watkins LLP – на правен съветник. Съветници на Teva пък са Barclays and Greenhill & Co – по финансовите въпроси – и Sullivan & Cromwell LLP и Tulchinsky Stern Marciano Cohen Levitski & Co – по правните въпроси.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.