Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Райфайзенбанк: Ефектите от рецесията в еврозоната вече се усещат и у нас
Сянката на рецесията в еврозоната, която е вече факт според данните на „Евростат”, започва да се усеща и в българската икономика. Това заяви главният икономист на Райфайзенбанк (България) Калоян Ганев.
„Преките ефекти могат да се видят още през последните месеци на миналата година, когато в редица отрасли беше отчетен спад на производството, а и като цяло печалбата на фирмите в икономиката намаля на годишна база. Регистрираните спадове на потреблението и инвестициите отразяват тези процеси, въпреки че домакинствата и фирмите несъмнено са повлияни и от непрекъснатия поток негативна информация, пристигаща от Европа. Спадът в заетостта, съответно нарастващата безработица също допълнително утежняват състоянието на така или иначе слабия вътрешен пазар”, допълни Ганев.
В анализ на банката се отбелязва силното забавяне на икономическия растеж през последното тримесечие на 2011 г. до едва 0,3% на годишна база. Годишният растеж на БВП от 1,7% е под очакванията на банката, която по-рано прогнозира 2%.
Анализът обръща внимание и на факта, че спадът в броя на наетите лица, който за миналата година възлиза на 15,4 хил. души, е бил изцяло поет от частния сектор, докато в публичния сектор дори има леко увеличение.
Отчетени са постигнатият по-добър от заложения като фискална цел бюджетен дефицит, както и доброто представяне на текущата сметка, която за пръв път от 1997 г. насам отбелязва излишък.
Според анализаторите на банката през 2011 г. е налице сериозен спад в размера на нетните преки чуждестранни инвестиции – от 1,6 млрд. евро през 2010 г. до 940 млн. евро.
В анализа се отбелязва, че през януари 2012 г. бюджетният дефицит достигна 297,8 млн. лв. (27,3% от целевия дефицит за цялата година). Фискалният резерв на правителството спадна до 4 млрд. лв. (около 500 млн. лв. под законовия минимум за края на годината), като основните причини за това бяха авансовото изплащане на земеделски субсидии, на вътрешен и външен дълг, както и на бюджетния дефицит.
Покритието на паричната база с валутни резерви достигна 171.4% в края на януари. Съотношението е значително по-високо от минимално изискуемите 100% като гаранция за стабилността на паричния съвет в страната.
Нетните чуждестранни активи на банките се подобриха през януари с 1,1 млрд. лв. на месечна база, след направени около 1 млрд. лв. депозити в чужбина, се отбелязва в доклада на банката
Кредитите за нефинансовите предприятия и за домакинствата намаляха през първия месец на годината съответно със 196,8 млн. лв. и 134.3 млн. лв. спрямо декември, като спадовете са в съответствие със сигналите за влошаването на икономическата среда, заключават от Райфайзенбанк.
След временния спад на лошите и преструктурираните кредити през декември 2011 г., през януари 2012 г. те продължиха да нарастват, като делът им достигна 22,3% от брутните кредити (без овърдрафта), допълват от банката.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.