Плюсовете и минусите на България като бизнес дестинация

Плюсовете и минусите на България като бизнес дестинация

България, с нейното географско положение, има възможност да се превърне в топ бизнес дестинация. България е външна граница на Европейския съюз, което е шанс да стане трамплин за пазарите към  Азия. Това заяви Д-р Митко Василев, главен управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), който представи днес резултатите от годишната анкета „Бизнес средата в България“, направена в първите месеци на тази година. Проучването е извършено сред 107 фирми членове на камарата, в периода 2 февруари – 3 март, паралелно с аналогични анкети на 16-те германски външнотърговски камари в Централна и Източна Европа. На тази база днес бях откроени плюсовете и минусите на страната ни като бизнес дестинация, в сравнение с останалите държави, обхванати от проучването

Предимствата на България като дестинация за бизнес продължават да бъдат атрактивната данъчна тежест, ниската цена на работната ръка, членството в ЕС и достъпа до субсидии, сочат резултати от изследването.

Факторите обаче, които от години възпрепятстват дейността на компаниите са значително повече. Сред тях са неефективното публично управление, слабата правна система, непрозрачността на обществените поръчки, липсващите реформи в сферата на образованието, корупцията и престъпността.

Въпреки това едва 12% от анкетираните съжаляват, че са избрали България за развитието на своя бизнес, а търговският стокообмен между България и Германия отбелязва рекорд след рекорд.

По данни на Федералното министерство на икономиката и енергетиката на Германия търговският обмен между двете страни през 2014 г. бележи ръст от 10,9% на годишна база, до внушителните 5,9 млрд. евро. През миналата година износът на България към Германия е на стойност 2,6 млрд. евро – повече от износа към която и да е друга страна, към която страната ни изнася стоки и услуги. Германският внос в България през 2014 г. възлиза на 3,3 млрд.евро.

Не така стоят нещата с инвестициите. По данни на БНБ германските преки инвестиции през 2014 г. са се свили с 275,6 млн. евро. От Германо-Българската индустриално-търговска камара са оптимисти, че тази негативна картина ще се промени в скоро време заради разрешаването на казуса „Кльостерс-Цемеко”*, който реално спираше немския инвестиционен процес в България. Като резултат отскоро Германия отново дава държавни инвестиционни гаранции на своите фирми, решили да инвестират в България.

На дъното, но не от вчера

По някои показатели в сравнителния анализ на данните от анкетата България отново се нарежда на последните места сред 16-те страни от Централна и Източна Европа по политическа и социална стабилност (на 14-то място, пред Косово и Босна и Херцеговина), правна сигурност (на последно място, след Босна и Херцеговина), борба с корупцията и престъпността (на 14-то място, пред Косово и Босна и Херцеговина), публична администрация (на 12-та позиция) и прозрачност на обществените поръчки (14-то място).

По развитие и инфраструктура страната ни се нарежда на 12-то място сред 16-те държави от Централна и Източна Европа.

Очаквано добри резултати

Голямо е удовлетворението в категориите „Данъчна тежест” и „Данъчна система”, където България заема съответно първо и второ място. Ниските данъчни ставки на корпоративния данък и на данък общ доход от 10% позволяват на инвеститорите сравнително бързо да генерират капитали.

Членовете на ГБИТК са изключително положително настроени към членството на България в ЕС (на пето място,след Естония,Литва, Полша и Словакия).

Малко над средното за Централна и Източна Европа ниво се оценява и достъпът в България до субсидии (обществени и от ЕС).

На въпроса „Искате ли в България да се въведе еврото?” – 51% от анкетираните дават положителен отговор, а 31% се обявяват против. 18% нямат мнение по този въпрос.

* Казусът „Кльостерс-Цемеко” е свързан с нереализиран инвестиционен проект за изграждане на завод за производство на цимент от шлака от "Кремиковци" АД, който е обезпечен с инвестиционна гаранция на федералното правителство. През 2005 г. германската компания „Кльостерс” (Klösters Beteiligungsgesellschaft mbH - Кемпен, Германия) започва дялово участие в проектното българско дружество „Цемеко” ООД. За построяване на производствения цех не е получено разрешение по ОВОС до 2008 г., поради което германската компания се изтегля от проекта. Германия признава наличието на гаранционен случай по линия на съществуващата за проекта инвестиционна гаранция и обезщетява „Кльостерс”, като предявява регресни претенции към България на стойност 4 186 704 евро главница и лихви поради нарушение на Договора за насърчаване на инвестициите.

В края на миналата година парламентът реши да заплати на Германия претенция по казуса „Цемеко" в размер на 2 093 352 евро. Депутатите ратифицираха Споразумение между българското икономическо министерство и Федералното министерство на икономиката на  Германия за решаване по взаимно съгласие на щетата по казуса „Цемеко” ООД - София и Споразумение между Министерството на икономиката и германската компания „Кльостерс”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ