Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Властта корумпира, абсолютната власт покварява!
Всичко с мярка. Все това повтаряше баща ми, който беше лекар, на пациентите си. По това, какво ядат или пият той можеше да определи поведението им, пише за Harvard Business Review Джон Балдони.
Спомних си за неговите думи, когато наскоро прочетох статия в Wall Street Journal за парадокса на силата – синдром, който превръща лидерите в диктатори. Според д-р Келтнър, психолог в университета на Калифорния, когато дадеш на хората власт, те просто започват да се държат като глупаци. Мисълта: „Властта корумпира, а абсолютната власт покварява абсолютно“ не е само максима, а си е пълна реалност. Лидерите могат да изпаднат в беда, ако повярват, че правомощията им нямат ограничения.
Това, което могат да направят, за да го избегнат е редовно да се замислят над тези три въпроса:
Какво добро мога да направя с моята власт?
Още през 17 в. Философът Балтазар Грациян беше казал „Единственото предимство на властта е, че така може да правите повече добро!“ Директорите могат да добавят към това и да управляват бизнеса си разумно.
На какво мога да навредя с властта си?
Мениджърите трябва да се шегуват, ако казват, че не мислят за тъмната страна на властта. Само погледнете броя бизнесмени, които са изпаднали от бизнеса, защото са нарушили бизнес етиката си и са преминали от другата страна.
Какво мога да направя, за да остана смирен?
Лидерите трябва да се обграждат с интелигентни хора, които не се страхуват да са твърди дори, или може би най-вече, да влизат в противоречие с идеите им. Мениджърите попадат в капани, позовавайки се на едни и същи хора за съвет, които твърде често се влияят от това какво казва шефа. Това не е средата, което заслужава един лидер.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.