Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Джордж Сорос: Светът върви към повторение на Голямата депресия
„Финансовите пазари са изправени пред нова Голяма депресия, защото правителствата, в частност тези в Европа изгубиха контрол над ситуацията в Еврозоната", предупреди американският милиардер и финансист Джордж Сорос в писмо, разпространено от световните медии. В него той предлага и радикални мерки за реформа, окачествени от експертите като много по-сурови и решителни от одобрените от Европарламента 6 законодателни инициативи за спасението на Европа.
Корените на кризата в еврозоната, според Сорос се крият в това, че всяка страна в изглеждащата единна общност е била оставена самостоятелно да решава своите финансови проблеми. Така, идеята за интеграция се превърна в дезинтеграция, в резултат на което Европа се раздели на две - страни-длъжници, които вървят към дъното и страни-кредитори, които се възстановяват и могат да диктуват условия на по-слабите, казва Сорос.
Но времето за отлагане на проблемите е изтекло и затова Европа спешно трябва да предприеме три ключови мерки, които ще й помогнат да спечели време за създаване на нова стратегия за генериране на икономически ръст, без който няма да може да преодолее дълговага криза, категоричен е той.
Първата е да се създаде единно за еврозоната министерство на финансите, смята Сорос.
Втората е Европейската централна банка да позволи на страни като Испания и Италия да се възползват от възможност за рефинансиране на дълговете си при ниски лихви, гарантирани от ЕЦБ.
Третата правилна стъпка, според Сорос, е да се предоставят на ЕЦБ надзорни функции над националните банкови сектори, както и възможност да се привлекат големи частни банки в еврозоната.
Предложенията на Сорос идват и като последващ коментар на одобрените в средата на миналата седмица от Европарламента законодателни иницативи, които имат за цел да повишат авторитета на ЕК по отношение на относително самостоятелните икономически политики в отделните държави, да повишат прозрачността им и да подобрят още повече качеството на европесйката статистика.
По-конкретно те предвиждат на законодателно ниво да се въведат глоби:
- в размер на 0,2% от БВП за предоставяне на фалшифицирани данни за бюджетен дефицит и държавен дълг.
- в размер на 0,1% от БВП за неизпълнение на препоръки по коригиране на макроикономическите дисбаланси.
Предвижда се още ЕК да получи допълнителни пълномощия за искане и получаване на иформация за финансовото и икономическото състояние на страните-челни по нейна преценка, както и да се създаде законодателна база за надзор над националните програми за реформи. В този пакет е и прословутият данък за облагане на всички финансови транзакции, както и намерение за емитиране на общоевропейски стабилизационни облигации.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.