Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ДКЕВР: За по-евтин ток трябват законови промени и допълнителни приходи
Конкретно намаляване на цената на електроенергията не е разглеждано. ДКЕВР разработи единствено схема за ценообразуване, която да отразява действителното състояние на пазара в момента. Това заяви Анжела Тонева, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)
По думите ѝ, за да се намали цената на електроенергията за крайния потребител, са необходими законови промени. „Трябва да привлечем също и приходи от продажбата на емисии от парниковите газове”, подчерта председателят на регулатора.
По думите на Тонева два са основните фактора, които са необходими, за да не се натовари населението с високи цени за електроенергия.
„Единият от тези фактори е именно намалението на разходите за „студен резерв”, като това е възможно, след решение на министъра на икономиката и енергетиката”, обясни Анжела Тонева.
Втора необходима мярка е привличането на приходите от емисиите от парниковите газове. „ДКЕВР ще предложи и максимално ограничаване от всички разходи и възвращаемост на участниците в енергийната системата, за да бъде балансиран интересът както на потребителите, така и на самите енергийни дружества”, посочи още председателят на ДКЕВР.
Тонева обясни, че вариантът цената на тока да бъде намален с 5% е възможен, дори и да не е точно от 1 юли.
„Може да има намаление на цената на електрическата енергия например от средата на юли, например от 15-ти”, отбеляза председателят на държавния регулатор. Тя обясни, че по принцип цената на тока се определя за една година, но тъй като има изцяло нова схема на пазара на електрическа енергия, ДКЕВР ще наблюдава много внимателно пазара, за да няма сривове. „Смятам, че тази цена може да е валидна поне една година, докато се предложат някакви по-дългосрочни мерки”, заяви Анжела Тонева.
Напомняме ви, че вчера икономическият министър Драгомир Стойнев предложи пакет 7 от мерки, целящи да намалее цената на тока с 5% от 1 юли. Стъпките, които правителството предлага, за по-евтин ток са следните:
- Намаляване на студения резерв в резултат на провеждане на търгове между централите по пределна цена, определена от ДКЕВР.
- Няма да се изкупува цялата произведена еленергия от т. нар. заводски централи по преференциални цени, а само след покриване на потреблението на завода.
- Ще се намалят печалбите на енергийните дружества чрез промяна на действащите норми на възвръщаемостта. Освен на държавните дружества ще се оптимизира и печалбата на ЕРП-тата.
- Намаляване на отчисленията от разходи на ЕРП-тата, включително и признатите загуби.
- Оптимизиране на всички разходи на дружествата, които имат участие в крайните цени - производители, преносни предприятия, доставчици на енергия.
- Създаване на възможности за увеличаване на износа на ток чрез намаляване на такса пренос.
- Приходите от продажба на въглеродни емисии ще се използват за намаляване на цената на ВЕИ-тата.
Стойнев обясни, че от намалението ще се възползва бизнесът. „Така ние ще запазим конкуретоспособността на българската икономика”, коментира икономическият министър.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.