Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Дойче веле: България блести!
Добра новина насред кризата: страните от еврозоната трупат вече по-малко нови дългове. Изглежда мерките за икономии започват да дават резултат. А България? Тя блести със завидно добри показатели, коментира "Дойче веле".
Икономии, икономии и пак икономии - от месеци насам страните от еврозоната чуват само това. Сега става ясно, че техните правителства изглежда са се придържали към обещанието си да взимат по-малко кредити. За това говорят последните данни на Евростат, според които за една година средната нова задлъжнялост на 17-те страни с евро е спаднала от 6,2% на 4,1% през 2011 година.
И все пак...
Положителни новини идва дори от Гърция, където за една година дупката в бюджета е намаляла с повече от 1 процент. Като цяло обаче състоянието на гръцките финанси остава много тежко, тъй като общите задължения продължават да съставляват 165% от БВП на страната. И все пак Гърция не е с най-лошите показатели - с дефицит от 13,1% от БВП непрестижното първо място държи Ирландия, следвана от Гърция (9,1%) и Испания (8,5%). Испания остава в рецесия - отрицателният икономически ръст от 0,3% през четвъртото тримесечие на м.г. беше последван от нов спад с други 0.4 на сто през първото тримесечие на тази година.
Най-добре са се справили Финландия с 0,5% нови задължения, Люксембург с 0,6% и Германия с 1% нови дългове през 2011 година. С това трите страни изпълняват предписанията на Пакта за стабилност и растеж в еврозоната за бюджетен дефицит до 3% от БВП. Във Франция той е бил 5,2 процента, което означава, че правителството на президента Саркози е било по-пестеливо от очакванията.
Страните от еврозоната са успели някакси да намалят бюджетните си дупки, но не и задълженията си. Средно те са се увеличили от 85,3% на 87,2% от БВП. С най-нисък дълг е Естония - 6 на сто от БВП, следвана от Люксембург (18,2%) и Словакия (43,3%). Най-драматично е положението на Гърция (165,3%), Италия (120,1%) и Ирландия (108,2%). Задължения от над 60% от БВП се смятат за нарушение на европейските договорености. В този смисъл нарушители са общо 14 страни-членки на Общността - цитираните вече Гърция, Италия и Ирландия плюс Португалия, Белгия, Франция, Обединеното кралство, Германия, Унгария, Австрия, Малта, Кипър, Испания и Холандия.
България - втора в ЕС
България е в групата на отличниците. С правителствени задължения в размер на 16,3% от БВП страната е втора в ЕС след най-добре представящата се в момента Естония, която е единствената с едноцифрено число задължения - 6 на сто от БВП. По този показател България изпреварва страни като Люксембург, Швеция, Дания, Литва, Латвия, Чешката република и др.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.