Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Кратък исторически списък на страните с хиперинфлация: Унгария
20. век познава 56 случая на хиперинфлация по света. Тя е сполетявала както малки развиващи се страни, като тези в Латинска Америка, така и най-големите икономики като Китай, Германия, Франция.
Основен исторически предшественик на хиперинфлацията най-често е войната. Военните действия унищожават складирания в икономиката капитал и драматично намаляват производството. Като допълнителен негатив често следват следва сблъскване с принудително изплащане на репарации, сбъркани монетарни и фискални политики, които още повече влошават икономическата ситуация. Хиперинфлацията изяжда и доходите, и спеставянията, и цели състояния.
Световноизвестните икономисти Стив Ханке и Никълъс Крус изготвиха през миналата година исторически списък на 56-те хиперинфлации, които светът познава. Business Insider обобщава 9-те най-лоши случая сред тях.
В поредица от 9 части ще ви разкажем накратко как тези 9 страни са преминали от инфлация в хиперинфлация.
Започваме с Унгария.
Хиперинфлацията в нея се развихря между август 1945 г. и юли 1946 г. В този период в страната цените се удвоявали на всеки 15 часа. Дневната инфлация достига 207%.
Предисторията е следната: Унгария била икономически съсипана след Втората световна война. Като територия на военни действия 40% от капитала в нея бил унищожен. Преди това имало свръхактивно производство, за да се подкрепят германските военни усилия. Германия така и не си платила за стоките, а Унгария задлъжняла. Когато подписала мирен договор със Съюзниците през 1945 г. й било наредено да плати масивни репарации - 25-50% от бюджета й. Междувременно монетарните й политики били в по-голямата си част погълнати от Съюзническата контролна комисия, в която участвали СССР, САЩ, Великобритания и Франция.
Банкерите от унгарската централна банка предупредили, че печатането на пари, за плащане на сметките, няма да свърши добре, но съветските лидери, които доминирали комисията, останали глухи за тези предупреждения. Дори се разпространило мнението, че хиперинфлацията е проектирана нарочно, за да постигне политическа цел - "унищожаване на средната класа".
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.