Лихвеният риск преобладава над политическия

Лихвеният риск преобладава над политическия

Еврото падна под равнището от 1.35 долара в края на европейската сесия в петък, след като инвеститорите започнаха да търсят сигурността на щатската валута. Драматичните събития в Украйна повлияха в някаква степен на настроенията на пазара, въпреки че седмичен спад от 1 цент не може да се определи като съществено движение на курсовете. Още повече, че реакцията на валутите се дължеше на поредният намек за повишение на лихвите в САЩ при ускоряване на икономическия растеж в страната.

Данните през седмицата обаче не потвърдиха тази възможност, защото и търговията на дребно, и индустриалното производство, отчетоха по-слабо повишение спрямо очакванията.

Единствената добра новина дойде от Китай, където икономиката и промишлеността растат малко по-бързо от прогнозите. Валутният пазар постепенно насочва вниманието си към ръста на разликата между лихвите в САЩ и Еврозоната, която вероятно ще започне да се увеличава през следващата година и ще засили притока на капитали към щатските финансови активи. В такъв случай ще има трайно поскъпване на долара, но засега не се вижда сериозен натиск върху еврото.

Единната валута реагира слабо и на новите санкции срещу Русия. Останалите основни активи, като акциите и суровините, отчетоха по-силни движения, макар и в рамките на 2-3% на дневна база.

Подобни събития движат пазара за много кратък период от време. Вероятно санкциите срещу Русия и трагедията с малайзийския самолет ще спрат да оказват влияние още в началото на новата седмица.

Спадът на еврото на равнището от 1.35 долара ще покаже дали отново има силна подкрепа.

По-силен спад ще означава, че пазарът започва да отчита лихвения диференциал и предимството на щатската валута. А летните месеци на понижена търговия са идеалното време за по-силни движения. 

Коментар: Цветослав Цачев, ИП „Елана Трейдинг“

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ