На 51. място сме по бизнес условия

На 51. място сме по бизнес условия

На 51. място сме по бизнес условия

България е на 51. място в света по бизнес условия. Това съобщи експертът на Световната банка Джон Полнър, позовавайки се на годишния доклад на организацията Doing Business.

България заема сравнително добро място в световната класация, но изостава от стандартите в другите страни членки на ЕС, сочат данните. Докладът на Световната банка измерва свободата на правене на бизнес в 183 икономики по целия свят, използвайки 9 индекса.  Според световното изследване Сингапур остава страната, в която най-лесно се прави бизнес. На второ място е Хонгконг. Нова Зеландия се нарежда на трето място. Челната петица се допълва от Великобритания и САЩ.

През последните шест години периодично намалява административната тежест у нас, показва новото проучване. В същото време бизнеспроцесите се сблъскват с тромави процедури на общинско ниво, тъй като местните власти не прилагат правилно законодателството, няма възможност за електронно подаване на документи, няма публични регистри с всички такси, отбеляза Полнър.

Световната банка препоръчва създаването на онлайн регистри, както и законодателна промяна, която да подобри условията за бизнес на местно ниво. Освен това политиката за държавните такси и методиката за формирането им периодично трябва да бъдат преразглеждани, смятат още експертите от Световната банка. Изоставането на страната в областта на бизнес регулацията бе подчертано и от постоянния представител на световната банка у нас Маркус Репник.

По повод доклада министър Трайков добави, че откакто е създаден Законът за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност (ЗОАРАКСД) през 2004 г., е имало между 40% и 70 % увеличаване на административната тежест, особено в общините.

"Ясно е, че за да прогресира икономиката и за да бъде локомотив на обществото ни, трябва да бъде дадена максимална свобода на частните стопански субекти да развиват стопанска дейност. Държавата не може да свърши тази работа вместо фирмите", посочи министърът, като изтъкна, че бизнесът е този, който създава националното богатство чрез своите данъци.

"Що се отнася до регулирането трябва да е пределно ясно, че социалните тъкани хващат рак тогава, когато задълженията на едни се превръщат в права на други или обратното", коментира още министърът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ