Най-голямата заплаха за китайския трудов пазар

Най-голямата заплаха за китайския трудов пазар

Нацията с най-голяма трудова сила в света не е доволна от работата си. Слабото чувство за ангажимент и връзка с фирмата на работниците и служителите в Китай и недоволството им от мениджмънта се превръщат в най-голямата заплаха за трудовия пазар в страната. Това коментира пред China Daily изпълнителният директор на „Галъп“ Джим Клифтън.

Актуално проучване в Китай на социологическата агенция посочва, че само 6% от работната сила в страната се чувства емоционално свързана и лоялна към работното си място. 26% от запитаните хора признават, че са потиснати и нещастни. Липсва им усещане за значимост и признание в работата. Толкова са нещастни, че се чувстват задължени да предприемат нещо по отношение на нещастието си, вместо да се фокусират върху развитието на кариерата си, повишаването на значимостта си във фирмата, а и оттук към стимулиране на растеж.

 Експертите смятат, че социалният напредък на Китай или дори колапса на държавата зависят от повишаването на ангажираността на работниците към фирмите. Ако повече хора в страната се почувстват по-добре на работа ще се увеличат продуктивността, потребителския интерес, сигурността, задържането по-дълго на работните места и печалбите.

 Чуждестранните наблюдатели съветват мениджърите в Китай да положат усилие да променят села на доволните и щастливи китайци на работа от 6% на 20%. Тогава страната ще се придвижи далеч по-напред от мястото, където се намира, с по-светло бъдеще и повече стабилност.

 Една от основните причини за неудовлетвореността на хората в азиатската държава е липсата на добри мениджърски умения и начини да се удовлетворят естествените психологически и емоционални потребности на работниците. Китай е известна с прилагането на остарелия според западните общества модел на управление с командване и контрол. Смята се, че бизнес ръководителите там не са повишавани заради личните им качества и принос за развитие към бизнеса, а най-вече заради способността им да задържат контрола над служителите.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ