Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Парламентът обсъжда теглене на заем от 3 млрд. лв.
Депутатите от бюджетната комисия обсъждат изтеглянето на облигационен заем от 1,5 млрд. евро (3 млрд. лева) на днешното си заседание. Парламентът разглежда споразуменията с банките, които трябва да работят по емисията - Ситигруп Глобал Маркетс Лимитед, Ейч Ес Би Си Банк Пи Ел Си и Джей Пи Морган Секюритиз Пи Ел Си. Заемът може да бъде взет на един или повече траншове, предаде КРОСС.
Средствата ще се използват основно за покриване на дълг в размер малко над 1 млрд. долара, чийто падеж е догодина. За задължения от предишни години, които трябва да се погасят през 2014 г., както и за покриване на бюджетния дефицит, ще се ползва остатъкът от новия заем, в комбинация с постъпленията от емисии на държавни ценни книжа на вътрешния пазар.
"Пазарната цена е благоприятна за облигационна емисия в евро на външните пазари." Това заяви финансовият министър Петър Чобанов на извънредното заседание. Чобанов допълни, че ситуацията в Украйна не влияе неблагоприятно върху възможностите на страната ни да емитира успешна емисия, предаде "Дарик".
"Широко дискутирахме при приемането на Бюджет 2014 опциите за финансиране през тази година и тогава беше одобрен лимит на външния дълг, който може да се емитира, в който влиза и дълг, който може да бъде получен от ЕИБ и ще се използва за следващия програмен период. Това, което остава, е в границите на планираното", каза Петър Чобанов.
Финансист номер едно обясни, че емитираният дълг ще бъде използван за рефинансиране на емисията, чийто падеж е в началото на следващата година и е в размер 1,6-1,7 млрд. лв. и покриване на дълг, който падежира през тази година в размер на около 1.3 млрд. лв. Тоест целият размер на дълга на практика ще покрие стар дълг, коментира министърът.
Той напомни, че емисията е до размер на 1,493 млрд. евро или тяхната равностойност, която е 2,922 млрд. лв. Максималният срок на облигациите е до 15 години от датата на издаване, като има за цел да създаде възможност за дългосрочно финансиране при текущите ниски лихви.
За нуждите на ратификационния процес и каквато е практиката, в документацията е посочен и максимален лихвен процент, който далеч надхвърля онзи, който ще бъде реализиран, каза Чобанов. Той обясни, че това се прави с цел да не се дават указания на международните финансови пазари.
Петър Чобанов бе категоричен, че след погасяването на дълга, чийто падеж е догодина, държавният дълг ще започне да намалява.
В бюджета за тази година е записано, че максималният размер на държавния дълг към края на годината не може да надвишава 18 млрд. лв. Максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет по реда на Закона за държавния дълг, е 4,4 млрд. лв. Според бюджета, максималният размер на нов външен дълг може да е до 3,9 млрд. лева или тяхната равностойност в друга валута.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.