Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пиратството е ощетило индустрията с $63,4 млрд. през 2011 г.
Софтуерното пиратство е нанесло щети на индустрията с рекордните 63,4 млрд. долара в световен мащаб през 2011 г., съобщава „Франс прес”. Най-големите нарушители са развиващите се икономики, показва годишно изследване.
Данните са с 8% повече спрямо предишния рекорд от 58,8 млрд. долара, отчетен през 2010 г., казват от Сдружението на издателите на бизнес софтуер (BSA), поръчало изследването. В Азиатскотихоокеания регион, който включва няколко развиващи се икономики като Китай, използването на пиратски софтуер е струвало на индустрията рекордните 21 млрд. долара миналата година, което с 12% повече спрямо 2010 г.
Развиващите се пазари имат среден процент на пиратски софтуер от 68%, изпреварвайки значително средните за света 42% и 24% в развитите икономики, показва изследването. То е на базата на анкета, проведева сред около 15 000 собственици на компютри в 33 пазара. Тези пазари съставляват 82% от глобалния пазар на персоналните компютри.
„Нововъзникващите икономики, които в последните години бяха двигателната сила зад пиратския софтуер, сега решително изпреварват зрелите пазари по процент на растеж", се отбелязва в изследването, проведено през януари и февруари. "Те са приели 56% от доставките на нови персонални компютри в света през 2011 г. и сега те съставляват над половината от всички използвани персонални компютри. Поради това развиващите се икономики продължават да са огромно мнозинство от глобалното нарастване на търговската стойност на пиратския софтуер", се казва в проучването.
Китай е на първо място по софтуерно пиратство в Азия с компютърни програми за близо 9,0 млрд. долара, придобити нелегално през 2011 г., спрямо 2,65 млрд. долара за пазара на легален софтуер. Макар САЩ да имат най-големия пиратски пазар на стойност 9,8 милиарда долара, те имат и най-големия пазар на легален софтуер в света, като продажбите възлизат на повече от 41 милиарда долара, отбелязва BSA.
„Компютърният пазар в Азия нараства с 9%, но пиратството се понижава с 1% годишно”, казва Роланд Чан, старши директор на BSA за регионален маркетинг. Базираната във Вашингтон организация BSA е с нестопанска цел, търговски орган, който работи за защита на авторските права и сред неговите членове са някои от най-големите технологични компании в света, включително Apple, Microsoft, Symantec и Adobe.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Времето: Още следобедни валежи
България |Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
На днешната дата |Новият златен стандарт за доверие в марките
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |Унгария привика руския посланик след мащабна атака с дронове близо до границата с Украйна
Свят |Терзиев връща за преразглеждане решението за строежа на 22-етажна сграда в "Младост"
Политика |Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Автомобили | Advertorial |ЕС към Лондон: Смекчете „червените линии“, ако искате истинско сближаване
ЕС |ADVERTORIAL
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Коментари
Няма въведени кометари.