Правителството внася в парламента Пакт за финансова стабилност

Правителството внася в парламента Пакт за финансова стабилност

Правителството внася в парламента Пакт за финансова стабилност

Правителството ще внесе за гласуване в парламента Пакт за финансова стабилност с три мерки във фискалната политика, съобщи на лекция в Нов български университет вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.

Трите ключови точки в документа предвиждат:

1. Лимит на бюджетния дефицит, чиито граници ще са по-строги от нормата в ЕС (3%)

2. Ограничаване на преразпределителната роля на държавата.

3. Принципно решение увеличаването на преките данъци да става само с одобрение на квалифицирано мнозинство на парламента.

Според Дянков, тези три мерки трябва да залегнат и в Конституцията, за да се гарантира приемственост във фискалната политика на страната.

Той даде разяснения и по всяка една от предложените мерки. Колко точно ще е лимитът на дефицита, ще стане ясно до седмица, каза Дянков.

По- важна, според него е мярката за ограничаване на преразпределителната роля на държавата. Колкото по-малко средства се преразпределят от държавата, толкова по-ниски ще бъдат данъците, обясни финансовият министър.

За тази година този показател за България е 36-37 на сто, което е най-ниската стойност от 20 години насам. Средно за ЕС, преразпределителната роля на държавата е 50%, уточни Дянков.

Колкото до данъците, в последните две години 24 държави от ЕС предприеха тази стъпка, а България е една от малкото, която не го направи, подчерта за пореден път министърът. „Увеличението на данъците е лошо за страна, която има да догонва средноевропейските държави по стандарт. Затова е важно да бъде много по-трудно увеличаването на преките данъци.”, разясни той.

Дянков посочи, че българското правителство може да влияе основно върху преките данъци, докато акцизите, митата и ДДС до голяма степен се определят от европейските политики.

Вицепремиерът е убеден, че всеки "трезвомислещ член на парламента" ще гласува за приемането на Пакта за финансова стабилност.

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ