Прекратяваме участието си в проекта „Бургас-Александруполис”

Икономика

Правителството реши да прекрати участието на България в проекта за нефтопровод „Бургас-Александруполис”.

„Страната се оттегля от проекта, защото той не може да бъде реализиран според условията и финансовите параметри, заложени в споразумението от 2007 г., каза финансовият министър Симеон Дянков.

България предлага тристранното междуправителствено споразумение да бъде прекратено по взаимно съгласие. Ако не се постигне такава договорка, българската страна се оттегля самостоятелно след изтичане на 12-месечния срок.

За последните 2 години страната ни не е платила задължителната вноска в международната компания, която възлиза на над 6 млн. евро.

В общата проектна компания „Транс Болкан Пайплайн" Русия държи 51%, а България и Гърция - по 24,5%.

Изграждането на петролопровода „Бургас-Александруполис” трябваше да представлява алтернативен път, който заобикаля танкерния трафик в проливите (Босфора и Дарданелите) и създава нов път за пренос на петрол от Кавказ и Средна Азия до европейските пазари.

Петролопроводът трябваше да е с дължина 279 км, като по-голямата част от трасето трябваше да минава през България.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Планове: Турция и България отварят нов митнически пункт на север от ГКПП „Капъкуле“
Белият дом ще получи комисионни от 10 млрд. долара за посредничеството по сделката с TikTok
Axe се бори срещу прекомерната употреба на аромати с нова спрей технология
На днешната дата, 15 март. Световен ден на потребителя
За обществено обсъждане: Министерството на енергетиката публикува новите текстове в наредбата за топлоснабдяване
Френската полиция обискира партийния щаб на Саркози
Meta прави поне 20% съкращения, за да компенсира инвестициите в изкуствен интелект
Куба се вдига на бунт срещу спирането на тока и перманентната криза