Прогноза: С минимум 5-7% пада цената на газа за потребители

Икономика

Минимум 5 – 7% ще падне цената на газа за крайния потребител след постигнатите споразумения с „Газпром”, прогнозира пред bTV изпълнителният директор на „Булгаргаз"” Димитър Гогов, без да се ангажира с точна оценка.

„Цената на газа ще падне за всеки един от нашите потребители,” заяви Гогов, но отбеляза, че му е трудно в момента да направи „кумулативните сметки”, които включват договорените до момента отстъпки.

Най-силен ще бъде ефектът за индустриалните предприятия, които са основен потребител на природен газ в България.

Изпълнителният директор на „Булгаргаз” очаква и парното да поевтинее, въпреки че също не се ангажира с конкретни цифри. „При 10-процентно намаление в цената на газа би трябвало „топлото” да поевтинее със 7%, чисто хипотетично”, каза Гогов.

Крайният потребител на газ трябва да получи цялата калкулирана отстъпка за „Булгаргаз”, заяви той и обясни, че формулата за изчисление е базирана на котировките на мазута и газьола.

Пред БНР Гогов заяви, че споразумението с „Газпром” не е отстъпка. „Искам да разсея точно тази заблуда, че става въпрос за отстъпка. Става въпрос за договаряне на едни условия, които ще доведат до по-ниско заплащане на природния газ, който закупуваме от Русия и ето в това се корени и успехът на тези разговори и подписването на този нов договор – самите условия по покупката на този газ са по-благоприятни и оттам вече се получава тази разлика между цената, която би била на 1 януари 2012 година спрямо 1 януари 2013 година, ако нищо не беше променено", обясни шефът на „Булгаргаз”.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Съществуват два типа устойчивост. Вероятно игнорирате единия
Най-голямата ракета в света за мисии до Луната и Марс, стартира в нов тестов полет