Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Промишленото производство нараства през август – в България с 1,1%, в ЕС с 0,8%
През август в сравнение с предходния месец индустриалното производство нараства с 1,1% в България и с 0,8% в Европейския съюз. Това показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”. В еврозоната също има ръст от 1%.
На годишна база, през август, индустриалното производство е нараснало с 7,9% в еврозоната и с 7,5% в ЕС. В България то се е увеличило с 3,7%.
През август в сравнение с юли производството на капиталови стоки се е увеличило с 3% в еврозоната и с 2,6% в ЕС. Трайните стоки са се покачили съответно с 1,85 и 1,4%. Произведените полутрайни стоки са се е увеличили с 4,4% в еврозоната и с 1% в ЕС. Продукцията на нетрайни потребителски стоки през август е намаляла с 0,2% в еврозоната и е останала без промяна в ЕС. Енергийната продукция е спаднала съответно с 0,7% и 0,3%.
За един месец най-голям скок в производството е отбелязан в Гърция – 5,6%, в Латвия и Словения с по 5,2% ръст и в Португалия – с 3,8%.
Спад в производството се наблюдава в Ирландия – с 13,6%, в Дания – с 6,6% и в Швеция – с 4%.
В сравнение с август 2009 г. продукцията на капиталови стоки се е увеличила с 11,2% в еврозоната и 10,6% в ЕС. Трайните стоки са нараснали съответно със 7,3% и със 7,6%. Полутрайните са се увеличили с 10,6% в еврозоната и с 10,2% в ЕС. Производството на нетрайни потребителски стоки се е покачило съответно с 4,% и с 4,3% в ЕС. Енергийното производство се е увеличило с 0,7% в еврозоната и с 0,2% в ЕС.
За една година най-голям скок в производството има в Естония – 22,9%, Латвия – 20,5%, Полша – 13,2%, Люксенбург – 11,8%, Германия и Словения с по 11,5%
За периода август 2009 –август 2010 г. единствено в Гърция и Дания има спад на промишленото производство, съответно с 3% и 0,9%.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Евродепутатът Никола Минчев запазва имунитета си
ЕС |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |Бюджетната комисия одобри на второ четене вдигането на тавана на дълга
Политика |ИПИ: Контролът върху хоспитализациите у нас липсва или е ограничен
България |Европейският парламент одобри трансатлантическото търговско споразумение със САЩ
Любопитно |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
Политика |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки
България |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.